bizimtarifler

Fırın sütlaç

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

60 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

imageMissing Alt Text

Arzu Aylin

Detay
Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (2 Su Bardağı)
  • Vanilya (1 Adet (Paket))
  • Pirinç (2 Su Bardağı)
  • Pirinç Unu (1 Çorba Kaşığı)
  • Süt (100 Çay Bardağı)

Fırın sütlaç Tarifi

Fırın sütlaç İnanılmaz kolay ve aynı dışarıdan alınmış tadı veren bir tarif!

 

ADIM 1
Küçük bir tencerenin içerisinde yıkadığımız pirinçlerimizi alıp hafif üzerine su geçecek şekilde suyumuzu ilave edip haşlayalım. Tamamen pirinç temiz pişmeyecek buna çok dikkat etmelisiniz sadece 5 dakika haşlanması yeterli oluyor. Daha fazla tutarsınız pirinçler iyice şişmeye başlar ve sütlacı mısın tadı farklı olur.

 

ADIM 2
Hastanın pisliğimizi suyunu süzelim ve büyük geniş bir tencere tekrar alıp içerse sütümüz ve pirinçlerimizi ilave edip karıştıralım kısık ateşte en az 1 saat iyice pişiriyoruz sütle pirinç iyice birbirine kıvam alıyor. Kaynayan sütümüzü tam bir kıvam alması adına küçük bir kapta bir yemek kaşığı pirinç ununa yarım çay bardağı sütümüzü pürüzsüz kıvam elde edene kadar çırpalım ve kaynayan tenceremizin içerisine ilave edelim ve iyice karıştıralım pütür olmamasına dikkat edelim.

 

ADIM 3
Kıvama lan pirinçli sütümüzün içerisine toz şekerimizi de ilave edip karıştıralım. Daha sonrası fırın kaplarımıza eşit gelecek şekilde bölüştürelim. 200°’de alt üst ayarda ki fırınımızda üzerleri kızarana kadar pişirelim.

 

ADIM 4
Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz

 

İlk Puanlayan Sen Ol