bizimtarifler

Fırında Bal Kabağı Tatlısı

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

90 dk.

Zorluk

Zor

Porsiyon

4-6 kişilik

imageMissing Alt Text

Arzu Aylin

Detay
Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (1 Kilogram)
  • Ceviz (200 Gram)
  • Bal Kabağı (2.5 Kilogram)
  • Çubuk Tarçın (3 Adet)
  • Kaymak (100 Gram)
  • Karanfil (3 Adet)

Fırında Bal Kabağı Tatlısı Tarifi

Fırında bal kabağı tatlısı Kış aylarının vazgeçilmez tatlısı özellikle aralık ayında ve yeni yıla girerken çok fazla yapılan bir tatlı çeşidi.

 

ADIM 1
Bal kabaklarımızı tamamen soyuyoruz. Yeşilleri kalmamasına dikkat ediyoruz. Büyüklük olarak çok fazla kalın yapmayın çok aşırı da ince olmayacak şekilde orta büyüklükte eşit parçalar halinde kesiyoruz.

 

ADIM 2
Geniş bir kabımıza kestiğimiz bal kabaklarımızı alıp üzerlerine tüm toz şekeri ilave edip kapağını kapatıp bir gece boyunca bekletiyoruz. Sebebi şu bal kabaklarımız toz şekerle buluşunca suyunu bırakıyor ve şekeri iyice içine emdiği için daha lezzetli ve kıvamlı bir tatlı oluşuyor.

 

ADIM 3
Bir gece dillendirdiğimiz bal kabaklarımızı tepsimizin içerisine alıp içerisine karanfillerimizi ve Çubuk tarçınımızı ilave edip alüminyum folyoyla hava almayacak şekilde tepkimizi kapatıyoruz.

 

ADIM 4
180° fırında 60 dakika boyunca bal kabaklarımız tozşeker tamamen içine çekene kadar pişiriyoruz.

 

ADIM 5
60 dakika sonunda kontrol edin iyice kabaklarımız yumuşamış hale geldiğinde fırından çıkarıp soğumasını bekleyelim. Üzerlerine önce kaymak daha sonrasını da ayıkladığımız cevizlerimize ilave edip servis edebilirsiniz.

 

Afiyet olsun.

 

İlk Puanlayan Sen Ol