bizimtarifler

Gül Reçeli

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

60 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (4 Su Bardağı)
  • Su (2.5 Su Bardağı)
  • Limon Tuzu (1 Tatlı Kaşığı)
  • Gül Yaprağı (250 Gram)

Gül Reçeli Tarifi

Dünya mutfağında önemli yer tutan reçelleri, günümüzde hemen hemen her türlü meyve, sebze ve yenilebilen bitkiden yapabiliriz. Gül de bu güzel bitkilerden biridir. Gül reçelinin yapılışı oldukça kolaydır ve evde hazırlamamız için aşağıda tarif yer almaktadır.

Hazırlanışı: 

Adım 1
Bütün olan güllelerimizi bir yandan ayıklarken, aynı zamanda güllerin ortalarındaki beyaz kısımları da makasla keselim. Güllerin tamamını ayıkladıktan sonra derin bir kabın içinde gülleri bol suda dikkatli bir şekilde yıkayalım ve fazla sularını süzdürelim.

 

 

 

 

Adım 2
250 gr. gülü derin bir kabın içine alarak üzerine yarım su bardağı şekeri de ekleyelim. Yavaş yavaş ovalayarak şekeri güllere yedirdikçe bir yandan güllerin yaprakları sönerken diğer yandan da aromaları dışarı çıkar.

 

 

Adım 3
Bu aşamadan sonra gülleri birkaç gün serin bir yerde ya da buzdolabında bekleterek gül aromasının iyice dışarı çıkmasını sağlayalım.

 

 

Adım 4
Tenceremize 2,5 su bardağı suyu ekleyelim ve bu suyu kaynatalım. Daha sonra mayalandırdığımız gül yapraklarını, kaynayan suyun içerisine alarak 15 dakika kadar haşlayalım.

 

 

Adım 5
Gül yapraklarının yumuşadığından emin olduktan sonra yaprakları kaynayan suyun içerisinden alalım.

 

 

Adım 6
Şimdi 3,5 su bardağı şekerimizin tamamını tencerede kaynayan gül suyuna ekleyerek şeker eriyip koyu bir kıvam almaya başlayıncaya kadar kaynatalım.

 

 

Adım 7
Koyulaşmaya başlayan reçelimize gül yapraklarını ekleyip bir süre daha kaynatalım ve son aşamada da bir tatlı kaşığı limon tuzunu ekleyelim. Gül reçelinin tarifi hazır.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol