bizimtarifler

Havuç Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Sirke (1 Su Bardağı)
  • Su (1 Litre)
  • Sarımsak (10 Diş)
  • Kavanoz (1 Adet)
  • Limon Tuzu (1 Çay Kaşığı)
  • Kaya Tuzu (2.5 Yemek Kaşığı)
  • Havuç (1 Kilogram)

Havuç Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Havuçta bulunan doğal A vitamini göz sağlığımız açısından çok önemli bir vitamindir. Bunun yanı sıra havuçta bulunan vitaminlerin osteoporoza ve kemik bozukluklarını iyileştirmeye destek sağlar. Potasyum ve posa içeriği sayesinde bazı hastalıklara karşı da iyi gelebilir. Havucun sağlığa yararlı bu etkilerinden yararlanabileceğimiz havuç turşusu tarifi aşağıdadır

Hazırlanışı:

Adım 1

Havuç turşusu yapımı için havuçları yıkadıktan sonra kabuklarını soyuyoruz ve turşu yapımına uygun bir şekilde doğruyoruz. Havuçları doğrarken ne ince ne de çok kalın doğramamaya dikkat ediyoruz.

 

 

Adım 2

1 kilo havucu yerleştirebileceğimiz uygun bir kavanozu alıyoruz. Kavanozun dibine sarımsakların yarısını koyuyoruz ve üzerine havuçlarımızı yarıya kadar dolduruyoruz. Geriye kalan sarımsaklarımızı ve havuçlarımızı da ekliyoruz. Ardından üzerine yarım demet maydanozu da ilave ediyoruz.

 

 

Adım 3

Bir kabın içerisine bir su bardağı suyu, bir su bardağı üzüm ya da elma sirkesini, 2,5 yemek kaşığı kaya tuzunu ve 1 çay kaşığı limon tuzunu da ekleyerek, tuz ve limon tuzu eriyinceye kadar iyice karıştırıyoruz ve ardından turşumuzun üzerine ekliyoruz.

 

Adım 4

Bu karışım turşu suyu için yeterli gelmez ise kalan saf su ile turşumuzun üzerini dolduruyoruz ve kapağını sıkıca kapatıyoruz. Turşumuz oda sıcaklığında yaklaşık 20 – 30 günde hazır olacaktır.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol