bizimtarifler

İzmir Usulü Gevrek

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

80 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Şeker (1 Tatlı Kaşığı)
  • Un (4 Su Bardağı)
  • Tuz (1 Tatlı Kaşığı)
  • Sıvı Yağ (0.7 Çay Bardağı)
  • Su (2 Su Bardağı)
  • Susam (1 Kase)
  • Pekmez (1 Yemek Kaşığı)
  • Instant Kuru Maya (1 Paket)

İzmir Usulü Gevrek Tarifi

ADIM 1

1 su bardağı ılık suyu yoğurma kabına alıyoruz. Üzerine 1 paket instant kuru maya, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı şeker koyup çırpıyoruz. Eridikten sonra yavaş yavaş 2 su bardağı unu ekleyip yoğuruyoruz. Cıvık bir hamur olacak.

 

ADIM 2

Üzerine 1 çay bardağı ılık suyu ve yarım çay bardağından 1 parmak fazla sıvı yağı koyup parmak uçlarımızla iyice cıvık pürüzsüz hale getiriyoruz.

 

ADIM 3

En son olarak 2 su bardağı unu yavaş yavaş ekleyip yoğurmaya devam ediyoruz. Hamur çok yumuşak değil biraz daha sert olacak. Eğer kalan 2 su bardağı un yeterli gelmedi ise bu aşamadan sonra yarım su bardağı unu yavaş yavaş serperek hamuru toparlıyoruz. Hamur hazır olduktan sonra 15 dakika kadar dinlenmeye alıyoruz.

 

ADIM 4

Bu arada bizde bir tabağa pekmez, su ve sıvı yağ koyup eriyene kadar karıştırıyoruz. Susamı kolay soğuması için başka bir geniş kaba alıyoruz. Tepsiye yağlı kağıt seriyoruz.

 

ADIM 5

Beze haline getiriyoruz. Bir tane beze alıp tezgah üzerinde ince uzun fitil haline getiriyoruz. Kabaracağı için ince yapıyoruz. Fitili ortadan yana kıvırıp ikisini birbirine buruyoruz aşağı kadar burduktan sonra birleştirip ek yerlerini bütünleştirip kaybediyoruz. Hepsini bu şekilde yapıyoruz.

 

ADIM 6

Bittikten sonra simitleri pekmezli suya güzelce bandırıp suyu iyice Süzüldükten sonra susam karışımına koyuyoruz. Rahat ve bol susamlanması şeklinin bozulmaması için üstüne yanlardan kaşık işe susam alıp atıyoruz iyice bulandıktan sonra yağlı kağıt serilmiş tepsiye diziyoruz. İsteğe göre Tepside 15 dk dinlendiriyoruz. İsteğe göre fırını 100 dereceye getirip 15 dk bekletip ardından 180 dereceye çekip hiç içinden çıkarmadan pişmeye devam ettiriyoruz.

 

Simidimizi fırından alıp sıcak servis edelim.

 

Afiyet olsun…

İlk Puanlayan Sen Ol