Kamkat Reçeli Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

27 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (5 Su Bardağı)
  • Su (1 Litre)
  • Kamkat Reçeli (1 Kilogram)

Kamkat Reçeli Nasıl Yapılır? Tarifi

Bir narenciye çeşidi olan kamkat, turunçgiller ailesinin en küçük üyesidir. Kamkatın, bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği, kan şekerimizi dengelediği, sindirim sistemimizi düzenlediği ve cilt sağlığımıza iyi geldiği düşünülüyor.  Meyve olarak yemesi çok zevkli olana bu turunçgil baş döndüren aromatik kokusu ile mutfaklarımızda reçel, marmelat ve hamur işi soslarında da harikalar yaratıyor. Kamkat reçeli nasıl yapılır sorusu için aşağıda tarif yer alıyor.

Hazırlanışı:

Adım 1

Kamkat reçeli tarifi için öncelikle kamkatları yıkayalım. Kamkatlar küçük olduğu için herhangi bir doğrama işlemi yapmamıza gerek yok.

 

 

Adım 2

Kamkatlarımızı bir tencerenin içerisine koyalım ve üzerini geçecek kadar su doldurup ocağın üzerine alalım. Orta ateşte 10-15 dakika kaynatalım ve sonra soğuk suyun içerisine alarak şoklayalım. Şoklama işleminden sonra sularını süzdürelim.

 

 

Adım 3

Öncelikle 1 litre suyu kaynatalım, tencerenin içerisine 1 litre şekerimizi koyduktan sonra üzerine kaynar suyu da boşaltıp karıştıralım ki şekerler erisin.

 

 

Adım 4

Tencereyi ocağa alalım ve kamkatın şerbetini kaynatalım. 10 – 15 dakika kaynattığımız şerbet biraz kıvam alıca kamkatları da ekleyelim.

 

 

Adım 5

Kamkatları ekledikten sonra da reçelimizi bir süre daha kaynatalım. Reçel iyice kıvam alınca ocağın altını kapatalım ve reçelimizi sıcak sıcak kavanozlara boşaltalım.  Kavanozların kapaklarını sıkı bir şekilde kapatalım. Reçelimizi oda sıcaklığında soğuttuktan sonra serin bir yerde saklayalım.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol