bizimtarifler

Karadut Reçeli

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

45 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Şeker (1 Kilogram)
  • Tuz (1 Silme Çay Kaşığı)
  • Limon Tuzu (1 Çay Kaşığı)
  • Karadut (1 Kilogram)
  • Tereyağı (1 Çay Kaşığı)

Karadut Reçeli Tarifi

Bir yaz meyvesi olan karadut içerisinde barındırdığı C, E ve K vitaminleri ile sağlığımız için çok yararlı bir şifa kaynağı olarak bilinir. Karadutun kolesterole kalp ve damar hastalıklarına ve diyabet hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Karadutu meyve olarak tükettiğimiz gibi mutfaklarımızda da reçel, sos, dondurma ve karadut şurubu yapımında kullanmaktayız. Karadut reçeli tarifi bu malzemeyi değerlendirebileceğimiz en güzel tariflerden.

Hazırlanışı: 

Adım 1
Karadut reçeli yapımı için karadutların saplarını ayırdıktan sonra iyice yıkayalım. Daha sonra hazırlamış olduğumuz 1 kg duta, 1 kg şekeri ekleyelim ve meyveleri ezmeden hafifçe karıştırarak, eklemiş olduğumuz şekeri tencerenin içerisindeki dutların hepsine yedirelim. Bu işlemden sonra ister bir gece, ister 4-5 saat arasında beklettikten sonra reçelimizi pişirelim.

Adım 2
Karadutları içerisine koyduğumuz tenceremizi ocağın üzerine alalım. Bu noktada ocağın altını çok kısık ateşte yakalım ki tencerenin dibine çökmüş olan şekerler yanmasın. 

 

 

Adım 3
Dibe çöken şekerler eriyip reçelimiz kaynamaya başladığında ocağın ısısını kısık düzeyden orta düzeye alalım. Reçel kaynama aşamasında iken bir çay kaşığı tereyağı ekleyebiliriz. Tereyağı, reçelimizin köpüklenip taşmasını önleyecektir.

 

 

Adım 4
Reçelimiz pişerken kaşıkla karıştırmak meyvelerin ezilip erimesine neden olacağı için tencereyi hafif hafif sallayarak karıştırma işlemini gerçekleştirelim. Reçelimiz kaynayıp kıvam almaya başlayınca, içerisine bir çay kaşığı limon tuzu ekleyebiliriz.

 

 

Adım 5
Bir çay kaşığının ucuyla biraz tuz ekleyelim, bu adım karadut reçelimizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Reçelimizi yaklaşık olarak 45 dakikalık bir sürede kıvam alarak hazır olacaktır.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol