bizimtarifler

Karadut Reçeli Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Tuz (1 Tutam)
  • Toz Şeker (4 Su Bardağı)
  • Limon Suyu (1 Tatlı Kaşığı)
  • Karadut (1 Kilogram)
  • Tereyağı (1 Çay Kaşığı)

Karadut Reçeli Nasıl Yapılır? Tarifi

Karadut vitaminlerle dolu sağlığımızı destekleyen çok besleyici ve güzel bir meyvedir. Karadut ile reçel yapabileceğimiz gibi, hamur işlerimizde de çok kullanırız. Ayrıca çok lezzetli olan karadut şurubunu da sulandırarak içeceklerimizde severek kullanırız. Sizde dut seviyorsanız ve karadut reçeli tarifi nasıl yapılır merak ediyorsanız haydi gelin birlikte yapalım

Hazırlanışı:

Adım 1

Karadut reçeli yapımı için karadutların saplarını mutfak makası ile kestikten sonra iyice yıkayalım. Daha sonra hazırlamış olduğumuz 1 kg duta, 4 su bardağı şekeri ekleyelim ve meyveleri ezmeden hafifçe karıştırarak, şekeri tencerenin içerisindeki dutların hepsine yedirelim. Bu işlemden sonra tenceremizin kapağını kapatalım. 4 ila 5 saat beklettikten sonra reçelimizi pişirelim.

 

 

Adım 2

İçerisinde karadut ve şeker karışımı olan tenceremizi ocağın üzerine koyarken dikkat etmemiz gereken önemli bir püf nokta bulunmaktadır.  Tenceremizin içerisindeki şekerler tam olarak erimediği için şekerlerin yanmaması adına ocağımızı ilk etapta en kısık düzeyde açmamız gerekir. Dibe çöken şekerler eriyip reçelimiz kaynama noktasına geldiğinde ocağın ısısını kısık düzeyden orta düzeye alabiliriz.

 

 

Adım 3

Reçel kaynama aşamasında iken isterseniz bir çay kaşığı tereyağı ekleyebiliriz. Tereyağı, reçelimizin köpüklenip taşmasını önleyecektir.

 

 

Adım 4

Reçel kaynarken kaşıkla karıştırmak yerine tencereyi hafif hafif sallayarak karıştırmak, içerisindeki meyvelerin dağılıp erimesini önlemek açısından önemli bir püf noktadır. Reçelimiz kaynayıp kıvam almaya başlayınca, içerisine bir tatlı kaşığı limon suyu ekleyebiliriz. Ayrıca çay kaşığının ucuyla biraz tuz ekleyelim. Reçelimiz yaklaşık olarak 40 dakikalık bir sürede kıvam alarak hazır olacaktır.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol