bizimtarifler

Kereviz Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

27 dk.

Zorluk

Kolay

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (1 Çay Kaşığı)
  • Sirke (1 Su Bardağı)
  • Limon Tuzu (1 Çay Kaşığı)
  • Kaya Tuzu (2 Yemek Kaşığı)
  • Kereviz (1 Kilogram)
  • Kereviz Yaprağı (3 Dal)

Kereviz Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Sağlığımıza birçok yararı olduğu düşünülen kereviz ile çeşitli ve lezzetli birçok yemek yapabiliriz.  Zeytinli kereviz, etli kereviz, kereviz salataları ve kereviz turşusunu bunlar arasında sayabiliriz. Kerevizin her halini sevenler için hazırladığımız kereviz turşusu tarifi aşağıda yer almaktadır.

Hazırlanışı:

Adım 1

Kerevizlerin kabuklarını soyuyoruz ve kerevizlerimizi yıkıyoruz. Kerevizlerimizi fazla kalın ya da fazla ince olmayacak şekilde orantılı olarak dilimler halinde kesiyoruz. Kerevizlerimizin kararmaması için önceden hazırladığımız limonlu suda bir süre bekletiyoruz.

 

 

Adım 2

Kereviz turşusu yapımı için bir tencerenin içine 2,5 bardağı suyu, 2 yemek kaşığı kaya tuzunu, 1 su bardağı sirkeyi (elma ya da üzüm sirkesi olabilir) karıştırarak ocakta kaynatıyoruz.

 

 

Adım 3

Önceden doğradığımız ve limonlu suda beklettiğimiz kerevizlerimizi artık kavanoza yerleştirebiliriz. Kavanozumuzun dibine bir sıra sarımsak dizdikten sonra üzerine kerevizlerimizi dolduruyoruz.

 

 

Adım 4

Kavanozumuzu kerevizler ile doldurduktan sonra üzerlerine 3-4 diş daha sarımsak koyuyoruz. Ardından 1 çay kaşığı şekeri ve 1 çay kaşığı limon tuzunu da ilave ediyoruz.

 

 

Adım 5

Kaynatmış olduğumuz sirkeli ve tuzlu suyu, sıcak olarak kerevizlerimizin üstünü geçecek şekilde kavanoza boşaltıyoruz ve kavanozumuzun kapağını sıkıca kapatıyoruz. Turşumuz oda sıcaklığında yaklaşık bir ay içinde yenmeye hazır olacaktır.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol