bizimtarifler

Közlenmiş Biber Turşusu

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

90 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Şeker (1 Tatlı Kaşığı)
  • Sirke (1 Çay Bardağı)
  • Maydanoz Demet (0.5 Demet)
  • Limon Suyu (1 Adet)
  • Sarımsak (1 Baş)
  • Kaya Tuzu (1 Yemek Kaşığı)
  • Kırmızı Kapya Biber (3 Kilogram)
  • Zeytinyağı (1 Çay Bardağı)

Közlenmiş Biber Turşusu Tarifi

Hemen hemen tüm yemeklerde ve salatalarda severek tükettiğimiz biberin turşu halini de severek tüketiyoruz. Özellikle de kapya biber ile közlenerek yapılan turşular sofralarımızı oldukça zenginleştiriyor. Lezzeti ile damağımızda iz bırakacak olan közlenmiş biber turşusu tarifi aşağıda yer almaktadır. 

Hazırlanışı: 

Adım 1
3 kilo kapya biberi yıkadıktan sonra ocağın üzerinde ya da 200 derece alt-üst ayarlı fırına koyabiliriz. Kırmızı biber turşusu tarifi közlenmiş biber gerektirdiği için biberlerimiz 20 ila 25 dakika közlenmeli. Biberleri közledikten sonra onları ocaktan ya da fırından alalım.  

 

 

Adım 2
Közlenmiş biber turşusu tarifi için biberleri közledikten sonra bir kabın içerisinde üzerleri kapalı olarak bir süre bekletelim. Böylece biberlerimiz kendi buharlarında bekledikleri için kolay bir şekilde soyulacaktır. 

 

 

Adım 3
Biberlerimizin kabuklarını soyup çekirdeklerini ayıkladıktan sonra doğrama işlemine geçebiliriz. Doğrama işlemini yaparken biberlerin büyüklüğünü kendi zevkimize göre ayarlayabiliriz. Bütün bu işlemlerden sonra biberleri fazla suyundan arındırarak bir kenarda soğumaya bırakabiliriz.

 

 

Adım 4
Bir baş sarımsağı soyduktan sonra ince ince doğrayıp kenarda bekleyen biberlere ekleyelim. Ardından yarım demet maydanozu da ince ince doğradıktan sonra onu da biberli sarımsaklı karışıma ilave edelim.

 

 

Adım 5
Kapya biber turşumuzun son aşamasında 1 yemek kaşığı kaya tuzunu, 1 tatlı kaşığı şekeri, 1 çay bardağı zeytinyağını, 1 limonun suyunu ve 1 bardak sirkeyi ekleyelim. Bu malzemelerin hepsini güzel bir şekilde karıştırarak tüm malzemelerin iç içe geçmesini sağlayalım. Tüm işlemler bittikten sonra hazır olan közlenmiş kırmızı biber turşumuzu artık kavanozlara koyabiliriz.

İlk Puanlayan Sen Ol