Lahana Dolması

İlk Puanlayan Sen Ol
Missing Alt Text
Süresi
60 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

İlk olarak lahana yapraklarını göbekten ayırıp kalan kısımlarını keselim. İnce sarmalık yaprakları tuzlu su içerisinde haşlayıp tepsi üzerine çıkaralım.

 

ADIM 2

İç harcı için, soğan ve biberleri tava içerisine alalım. Üzerlerine margarin ve tuzu ilave edip, yumuşayıncaya kadar kavuralım. Yumuşayan soğanların üzerine salça ilave edip karıştıralım.

 

ADIM 3

Domatesleri ve pirinci karışıma ekleyelim. Üzerine su ekleyip karıştırarak suyunu çekmeye yakın ocağı kapatalım. Son olarak maydanoz ve baharatları ilave edip karıştıralım.

 

ADIM 4

Kapağını kapatarak, demlenmesi için 15 dakika bekletelim. Küçük bir kaseye dışarı sarkacak şekilde haşlanmış lahana yaprağını yerleştirelim.

 

ADIM 5

Lahana yaprağının üzerine üst kısmının ince olmaması için küçük lahana parçaları yerleştirerek ortasına 2 yemek kaşığı iç harcı koyarak dışarıda kalan lahana yapraklarını üzerine doğru kapatalım.

 

ADIM 6

Lahana dolmasını ters çevirip kaseden çıkartarak fırın kabının içerisine yerleştirelim. Bütün malzemeler bitene kadar aynı işlemi uygulayalım.

 

ADIM 7

Sosu için; ölçülü salçayı su ile karıştıralım. Üzerine margarin , sumak ve gerekli görüldüğü durumda tuz ekleyip karıştıralım.

 

ADIM 8

Hazırlanan sosu porsiyonluk lahana sarmasının üzerine döküp 180 derece fırında lahanalar yumuşayana kadar pişirip servis edelim.

Lahana Dolması

İlk Puanlayan Sen Ol