Lezzetli Un Helvası

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text
Süresi
30 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik
imageMissing Alt Text

Zeynep Sevgi Ertorun

Detay
Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Toz Şeker (1 Su Bardağı)
  • Su (2 Su Bardağı)
  • Un (1.5 Su Bardağı)
  • Tereyağı (0.5 Adet (Paket))
  • Tümünü Kaldır

ADIM 1

 

Bir tencerenin içerisinde su ve şekeri eriyene kadar güzelce karıştıralım. Hafif sıcak hale gelince ocaktan alalım. Tabanı kalın, yanmaz yapışmaz bir tavaya tereyağını alalım ve eritelim. Ardından üzerine elenmiş unu azar azar ilave edelim.

 

ADIM 2

 

İlave ettiğimiz unu kavurmaya başlayalım. Kavruldukça rengi dönecek ve sıvı halde bir kıvam alacaktır. Kavurma işlemi 10-15 dakika kadar sürebilir. Bu işlemi orta ateşte yapalım. Bu kıvama gelince şerbetini de verelim.

 

ADIM 3

 

Hazırladığımız ve hafif soğuyan şerbeti sıcak helvamıza azar azar vermeye başlayalım. Öteki yandan da güzelce karıştıralım. Şerbetini içine emdikçe helvamız koyulaşmaya başlayacaktır. Kıvamı iyice oturunca ve katılaşınca servis etme aşamasına gelmiş demektir.

 

ADIM 4

 

Tahta kaşık, dondurma kaşığı ya da yemek kaşığı yardımıyla sıcak helvamıza şekil verelim. Soğudukça kıvamı katılaşacaktır. Tam soğumadan şekil vermeniz daha kolay olur. Şekil verdiğimiz helvaları bir süre dinlendirdikten sonra üzerini ceviz ya da farklı yemişlerle süsleyelim. Servise hazır.

 

Afiyet olsun.

 

Lezzetli Un Helvası

İlk Puanlayan Sen Ol