bizimtarifler

Mantar Konservesi Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Tuz (1.5 Tatlı Kaşığı)
  • Mantar (1.5 Kilogram)
  • Limon Suyu (1 Adet)

Mantar Konservesi Nasıl Yapılır? Tarifi

Mantar gibi lezzetli ve lifli bir besin dünya mutfağında sıklıkla kullanılmaktadır. Mantarı birçok lezzetli yemeğin yanında garnitür ya da ana ürün olarak kullanabiliriz. Mantarı, kremalı mantar çorbası, mantarlı makarna, mantarlı tavuk, pizza ve bazı mezelerin yapımında severek kullanırız. Mantarın lezzetine en üst seviyede ulaşmak için aşağıda yer alan mantar konservesi tarifi evde çok kolay yapabileceğimiz türden.

Hazırlanışı:

Adım 1
Mantar konservesi yapmak için 1,5 kg küçük mantarı çamurlarından arındırmak için limonlu suda bir süre beklettikten sonra iyice yıkayıp bir kenara alalım. Konservemizin bozulmaması için mantarlarımızın kahverengileşmiş ya da kararmış olanlarını ayıklamayı unutmayalım.

 

 

Adım 2

Tenceremize koyduğumuz yaklaşık 2,5 – 3 litre suyu kaynatalım. Su kaynamaya başlayınca 1,5 tatlı kaşığı tuz ekleyelim ve yarım limon suyunu da ekledikten sonra mantarlarımızı da ilave edip yaklaşık 10 dakika tencerenin kapağı kapalı olarak haşlayalım.

 

 

Adım 3

Haşlamış olduğunuz mantarlarımızı sıcak sıcak kavanozlarımıza dolduralım ve tencerede kalan mantar suyunu mantarların üzerini geçecek şekilde kavanoza ekleyelim. Ardından kavanozlarımızın kapaklarını sıkıca kapatalım. Konservemizin bozulmaması için kavanoz kapaklarının yeni kapak olmasına dikkat edelim.

 

 

Adım 4

Mantar konservemiz hazır. Oda sıcaklığında ya da buzdolabında bekletebileceğimiz konservelerimizi istediğimiz zaman tüketebiliriz.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol