bizimtarifler

Mis Kokulu: Çilek Reçeli

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

60 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

imageMissing Alt Text

Zeynep Sevgi Ertorun

Detay
Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (8 Su Bardağı)
  • Limon Tuzu (1 Çay Kaşığı)
  • Tereyağı (1 Tatlı Kaşığı)
  • Çilek (1 Büyük Kase)

Mis Kokulu: Çilek Reçeli Tarifi

ADIM 1
Çilekleri bol suyla yıkayalımve sapları kopartalım. Eğer çileklerimiz çok büyükse ikiye ya da üçe kesebilirsiniz ama orta boyda iseler bütün bırakabilirsiniz. Saplarını kopardığımız çilekleri tekrar bol suyla yıkayalım ve kurutalım. Geniş bir tencereye çileklerin bir kısmını dizelim, toz şekeri üstlerine serpelim. Toz şeker ve çilek bitene dek aynı işlemi uygulayalım. Tencerenin kapağını kapatalım ve minimum 8 saat, ideal olarak 1 gece boyunca bu şekilde bekletelim.
ADIM 2
Bekleme süresinin sonunda çilekler oldukça fazla su salmış ve şeker tamamen erimiş olacak. Eğer çileklerimiz yeteri kadar su salmamışsa, 1 çay bardağı kadar su ekleyelim. Suyunu salmış olan çilekleri ocağa alalım ve ara ara narince karıştırarak, kaynayana dek pişirelim.
ADIM 3
Kaynamaya başlayınca daha az köpürmesi için 1 tatlı kaşığı tereyağını ekleyelim ve altını kısalım ve 30- 35 dakika kadar kontrollü olarak pişirelim. Kaynama süresince üstünde biriken köpüğü alıp atalım.

ADIM 4
Kaynama süresinin sonunda doğru dövülmüş limon tuzu veya limon suyunu ekleyelim ve 2 dakika kadar daha pişirip, ocaktan alalım. Sterilize edilmiş bir kavanoza dolduralım ve kapaklarını kapatıp ters çevirelim. Soğuduktan sonra dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.
Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol