bizimtarifler

Pezik Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

37 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (2 Tatlı Kaşığı)
  • Sirke (1 Su Bardağı)
  • Sarımsak (2 Baş)
  • Limon Tuzu (2 Tatlı Kaşığı)
  • Kaya Tuzu (2 Yemek Kaşığı)
  • Pazı (10 Demet)

Pezik Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Pezik turşusu pazı dallarından yapılmaktadır. Bildiğimiz gibi pazı kalsiyum, C vitamini, K vitamini ve magnezyum bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu nedenle kemiklerimizin güçlenmesinde yardımcı olur. Farklı damak tatlarına hitap edenleri için hazırladığımız aşağıda yer alan bol vitaminli pezik turşusu tarifi şöyle.

Hazırlanışı:

Adım 1

Bütün pazılarımızın köklerini ayıkladıktan sonra dallarını yapraklarından kesip ayırıyoruz. Ayırmış olduğumuz dalları çamurlarından arınana kadar yıkıyoruz. Pazılarımızın ince dallı olanlarını tercih edersek turşumuz daha lezzetli olacaktır.

 

 

Adım 2

Pezik turşusu yapımı için öncelikle bir tencerede yeterli miktarda su kaynatıyoruz ve pazı dallarını kaynayan suyun içine atıyoruz. Yaklaşık 5-6 dakika pazı dallarımızı alt üst ederek kaynatıyoruz.

 

 

Adım 3

Kaynattığımız pazı dallarını buzlu ya da soğuk suya atarak şokluyoruz. Sonra süzgece alarak tamamen soğuduğundan emin oluyoruz.

 

 

Adım 4

Bir kavanozun dibine bir sıra sarımsak diziyoruz. Üzerine bir sıra pazı dalları gelecek şekilde kavanozumuz dolana kadar bu işlemi tekrarlıyoruz.

 

 

Adım 5

Kavanozumuz dolduktan sonra 2 yemek kaşığı kaya tuzunu, 2 tatlı bir kaşığı şekeri, 2 tatlı kaşığı limon tuzunu, 1 su bardağı sirkeyi ve pazı dallarının üzerini dolduracak kadar suyu ekleyerek turşumuzu tamamlıyoruz. Yaklaşık 15- 20 gün içerisinde turşumuz yenmeye hazır olacaktır.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol