Piliç Topkapı

İlk Puanlayan Sen Ol
Missing Alt Text
Süresi
60 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Karışımı hazırlamak için margarini geniş bir tencerenin içinde eritiyoruz. İçine yarım çay kaşığı karabiber, pul biber, limon kabuğu, kimyon ve tuzu ekleyip iyice karıştırıyoruz.

 

ADIM 2

Sonra tavukların her yerini bu karışımla kaplayıp 20 dakika bekletiyoruz. Pilavı hazırlamak için, margarini tencereye alıp eritiyoruz. İlk olarak dolmalık fıstıkları ekleyip kavurmaya başlıyoruz.

 

ADIM 3

Daha sonra küçük olmayan küpler halinde doğranmış soğanları ilave ediyoruz. Fıstıkları ekleyip renkleri pembeleşinceye kadar kavurmaya devam ediyoruz.

 

ADIM 4

15-20 dakika boyunca ıslatıp süzdüğümüz pirinci de ekleyip rengi şeffaflaşıncaya kadar kavuruyoruz. Üzerine karabiber, nane, yenibahar ve kuş üzümünü ekliyoruz.

 

ADIM 5

Son olarak da tuzu ve ölçülü suyu ilave edip kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirmeye bırakıyoruz. Tavuk butlarını derisi alta bakacak şekilde bir zemine yerleştiriyoruz.

 

ADIM 6

Her birinin ortasına hazırladığımız pilavı paylaştırıyoruz. Ardından tavukları kenarlarından tutup bohça şekline getiriyoruz ve ters çevirip tepsiye yerleştiriyoruz.

 

ADIM 7

Üzerlerini folyo ile örtüp önceden ısıtılmış 200 derece fırında 50 dakika pişiriyoruz. Tavuklarımızın içi piştikten sonra folyoyu çıkarıyoruz ve üstleri nar gibi kızarana kadar 10 dakika daha pişiriyoruz.

 

ADIM 8

Sıcak servis yapıyoruz.

Piliç Topkapı

İlk Puanlayan Sen Ol