Pofuduk Patatesli Poğaça

İlk Puanlayan Sen Ol
Missing Alt Text
Süresi
90 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik

Sevgili Ayşe Sözgen Mutlu, değerli annesi Necmiye Sözgen’in puf puf Pofuduk Patatesli Poğaça tarifini bizimtarifler’le paylaştı. Ellerinize sağlık Necmiye Hanım!

 

ADIM 1

Poğaçamızın unu için kabn içine 2 yumurta kıralım, ılık sütü, oda sıcaklığında beklemiş yarım bardak margarin ve sıvı yağı ekleyelim.

 

ADIM 2

Yarım bardak suda mayayı eritelim ve içine şekeri ekleyelim. İyice karıştırarak alabildiği kadar un ekleyelim. Çok sert bir hamur olmaması gerekiyor.

 

ADIM 3

Üzerini kapatalım ve 1 saat mayalanmaya bırakalım.

 

ADIM 4

İç harcı için patatesi haşlayalım, rendeleyerek içine yeşil soğan ve maydanoz ekleyelim. Damak tadımıza göre baharatlarını koyalım.

 

ADIM 5

Mayalanmış hamuru 4’e bölelim ve her birini yemek tabağı büyüklüğünde, yaklaşık 1 parmak kalınlığında açalım.

 

ADIM 6

Açtığımız hamurları da 4’e bölelim. Geniş tarafına patatesi incecik yayalım, kenarlarını küçük üçgenler şeklinde kıvıralım. Üçgenin ucu hamurun üzerinde kalacak şekilde kapatıp tepsiye dizelim.

 

ADIM 7

1 yumurta sarısını inceltelim, hamurun üzerindeki üçgenlerin üzerine sürelim. Çörek otu ya da susam serpip 170 derecede kontrollü şekilde pişirelim.

 

Ayşen Hanım’ın notu: Sevgili Annem bütün anneler gibi her lezzeti göz kararı yaptığı için bu tarifi yazıya dökmek epey zor oldu ? Afiyet Bal Şeker olsun…

Pofuduk Patatesli Poğaça

İlk Puanlayan Sen Ol