bizimtarifler

Portakal Kabuğu Reçeli Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

58 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (2 Su Bardağı)
  • Su (1 Su Bardağı)
  • Portakal Suyu (2 Su Bardağı)
  • Portakal (10 Adet)

Portakal Kabuğu Reçeli Nasıl Yapılır? Tarifi

Türk ve dünya mutfağında önemli yer tutan reçelleri, günümüzde hemen hemen her türlü

meyve, sebze ve yenilebilen bitkiden yapabiliriz. Portakal kabuğu da bunlardan biridir. Portakal kabuğu ile hazırlayabileceğimiz portakal kabuğu reçeli tarifi oldukça kolay ve lezzetli.

Hazırlanışı:

Adım 1

Portakal kabuğu reçeli yapımı için portakal kabuklarını dilimleyelim. Bu dilimlerin içindeki acı beyaz zarı temizleyip yaklaşık 1 cm uzunluğunda olacak şekilde keselim. Kestiğimiz kabuklara rulo şeklini vererek açılmaması için kürdanla tutturalım. Bütün portakal kabuklarını bu şekilde hazırlayalım.

 

 

Adım 2

Hazırladığınız portakal kabuklarını bir kabın içerisine alalım ve üzerine su ekleyelim. Portakal kabuklarının suyunu sık sık değiştirerek bir gece suda bekletelim. Böyle yaparak portakal kabuklarının acılığını gidermiş oluruz.

 

 

Adım 3

Bir gece suda beklettiğimiz portakal kabuklarını bir tencereye koyalım ve üzerini geçecek kadar su ekleyip ocakta kaynatalım. 5 dakika sonra portakal kabuklarını tencereden alalım ve yeni su ekleyerek bu işlemi 4 defa tekrarlayalım.

 

 

Adım 4

Reçelin sosu için tenceremize 2 su bardağı şekeri ve 1 su bardağı suyu ekleyip kısık ateşte şekerler eriyinceye kadar kaynatalım. Su kaynayıp şekerler eridiğinde portakal kabuklarını da ilave edelim ve 10 dakika kaynatalım.

 

 

Adım 5
10 dakika kaynattıktan sonra 2 su bardağı portakal suyunu da ilave edelim ve reçelimiz kıvam alıncaya kadar yaklaşık 30 dakika daha pişirelim. Reçelimiz kıvam alınca ocağın altını kapatalım. Reçellerimizi sıcak sıcak kavanozlayıp ağzını yeni bir kavanoz kapağı ile sıkıca kapatalım. Reçellerimiz tamamen soğuyana kadar oda sıcaklığında bekletelim.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol