Sakızlı Muhallebili Güllaç

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

imageMissing Alt Text

Şükran Kayaoğlu

Detay
Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Şeker (2 Su Bardağı)
  • Gül Suyu (3 Yemek Kaşığı)
  • Güllaç (1 Adet (Paket))
  • Süt (3 Litre)
  • Sakızlı Muhallebi (1 Adet (Paket))

Sakızlı Muhallebili Güllaç Tarifi

ADIM 1

500 ml süt ve toz muhallebi karışımını tencereye alalım ve karıştırarak pişirelim. Piştikten sonra soğuması için bir kenara alalım.

 

ADIM 2

Ardından 2 litre süt ve 2 su bardağı şekeri tencereye alalım ve elin birkaç saniye dayanabileceği bir sıcaklığa kadar ısıtalım. (Süt ısısı çok önemli: Süt çok sıcak olursa güllaç yaprakları dağılır, çok ılık kalırsa da yapraklar sert kalır.)

 

ADIM 3

Her bir güllaç yaprağını kırarak borcama döşeyelim ve üzerine sütlü karışımdan gezdirelim. Yaprakların yarısı bitene dek tekrarlayalım. Soğuyan sakızlı muhallebiyi güllaç yapraklarının üzerine sürelim.

 

ADIM 4

Ardından kalan güllaç yaprakları bitene dek döşemeye ve sütlü karışımla ıslatmaya devam edelim. Süt kalırsa üzerine gezdirelim. (Eğer sona doğru sütünüz soğursa biraz ısıtabilirsiniz, yoksa üst kısımlar sert kalabilir.) Oda sıcaklığında biraz soğuduktan sonra üzerini streç film yada kapakla kapatarak buzdolabına kaldıralım.

 

ADIM 5

Güllaç buzdolabında birkaç saat soğuduktan sonra çilek, nar, ceviz veya istediğiniz meyve veya kuru yemişle süslenerek servis yapılabilir.

 

Afiyet olsun!

İlk Puanlayan Sen Ol