Şeftali Kurabiye

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

60 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

imageMissing Alt Text

Damla Yılmaz

Detay
Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Yoğurt (30 Gram)
  • Yumurta (1 Adet)
  • Toz Şeker (100 Gram)
  • Buğday Unu (60 Gram)
  • Süt (2.5 Su Bardağı)
  • Tereyağı (125 Gram)
  • Pudra Şekeri (100 Gram)
  • Renkli Gıda Boyası (1 Tutam)
  • Tümünü Kaldır

Şeftali Kurabiye Tarifi

Kurabiye sayesinde yazı her zaman hissediyoruz!

 

ADIM 1
Yoğurma kabına oda sıcaklığın da beklettiğimiz tereyağı yumurta pudra şekeri ve yogurdu alıyoruz ve iyice çıkma teli ile homojen hale getiriyoruz. Unumuzu elek yardımıyla azar azar karışımın içine ilave ederek yormaya başlıyoruz.

 

ADIM 2
Yorduğumuz hamuru streç filme sarıp 30 dakika boyunca buzdolabında bekletiyoruz.

 

ADIM 3
Mac ettiğimiz hamuru hepsi eşit boyda olacak şekilde yuvarlak şeklini veriyoruz ceviz büyüklüğünde olabilir. Yağlı kağıt serdiğinmiz fırın tepsinizen hepsini diziyoruz 15 ile 20 dakika arasında 180° fırında pişiriyoruz.

 

ADIM 4
Kurabiyemiz pişerken şimdi iç kremasını yapma zamanı küçük bir tencerenin içerisine sütümüzü ilave ediyoruz ve üzerine toz şeker un ekleyip Çırpıcı yardımıyla topak haline gelmeyecek şekilde çırpıyoruz.

 

ADIM 5
Kısık ateşte sürekli olarak pişirmeye devam edin kıvam alan sosumuza İster sütlü ister bir terle isterseniz de beyaz çikolata ekleyebilirsiniz çikolatalarımız eriyene kadar da karıştırıyoruz çikolata ekleme işlemini ocaktan aldıktan sonra yapıyoruz.

 

ADIM 6
Pişen kurabiyelerimizi çıkarıp hafif sıcaklıklarının gitmesini bekliyoruz daha sonrasında bir tane kurabiyeyi ters çevirip içerisine kremamız dan sürüyoruz ve diğer kurabiyeyi üzerini kapatıyoruz aynı resimdeki gibi iki kira beyni birbirine yapışması için bu işlemi yapıyoruz. Tüm pişen kurabiyelerimizi bitene kadar aynı işlemi uyguluyoruz.

 

ADIM 7
Küçük karıştırma kaplarını bir daha boyalarımızdan ayrı ayrı döküyoruz şeftali rengini vermesi açısından turuncu ve kırmızı bir gıda boyası kullanıyorum. Hamuru sulandırıyorsunuz ve ayrı bir yerde de toz şeker ekliyorsunuz çukur bir kasenin içerisine birleştirdim kurabiyeleri önce gıda boyasını yarısını kırmızı yarısını turuncu en sonda toz şekeri ne bulayıp servis tabağına alıyoruz.

 

Afiyet olsun.

Şeftali Kurabiye

İlk Puanlayan Sen Ol