Şeftalili Sorbe

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Toz Şeker (1 Su Bardağı)
  • Su (1 Su Bardağı)
  • Limon (1 Adet)
  • Şeftali (4 Adet)
  • Tümünü Kaldır

Şeftalili Sorbe Tarifi

ADIM 1

Sorbe yapımı için su ve şekeri uygun bir kapta ocağa alalım. Şeker eriyip, bir dakika kadar kaynadıktan sonra altını kapatalım ve bir kenarda soğumaya bırakalım.

 

ADIM 2

Şeftalileri yıkayalım, kabuklarını soyup, çekirdeklerini çıkartalım ve derince bir kaba iri parçalar halinde doğrayalım.

 

ADIM 3

Soğumuş şekerli suyu ve 2 yemek kaşığı limon suyunu da, şeftalilerin üzerine ilave ederek blender’dan iyice parçalanıp pürüzsüz olana kadar geçirelim.

 

ADIM 4

Bu aşamada, karışımın tadına bakarak, tatlılık ve ekşilik düzeyini kontrol edelim. Daha tatlı ya da daha ekşi tatlar istersek, kontrollü olarak, şeker ve limon suyu ilavesi yapıp, blender ile karışmasını sağlayalım.

 

ADIM 5

Blender’dan geçirirken üzerinde köpük biriktiğini göreceksiniz. Bir kaşıkla sıyırarak karışımın üzerinden köpüğü temizleyelim. Uygun bir kap ile ve üzerini örterek sorbe karışımını dondurucuya kaldıralım.

 

ADIM 6

Donduktan sonra buzluktan çıkarıp karışabilecek düzeyde bir miktar çözülmesi ve yumuşaması için bekleyelim ve tekrar güzelce blender’dan geçirerek tekrar dondurucuya kaldıralım. Bu işlemi, aynı şekilde toplamda üç defa tekrarlayacağız.

Şeftalili Sorbe

İlk Puanlayan Sen Ol