bizimtarifler

Soğuk Türk Kahvesi

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

10 dk.

Zorluk

Kolay

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Kakao (1 Tatlı Kaşığı)
  • Su (2 Su Bardağı)
  • Bal (1 Yemek Kaşığı)
  • Türk Kahvesi (2 Yemek Kaşığı)
  • Buz (4 Adet)

Soğuk Türk Kahvesi Tarifi

Sıcak havalarda canımızın bir şey yemek istememesi çok normal. Bu durumlarda kendimize ferahlatıcı ve açlığımızı da bastırabilecek serinletici farklı bir soğuk kahve yapabiliriz. Bu soğuk kahve tarifi serinletici olmasının yanında kakao ve türk kahvesinin birleşimi ile damak tadımıza farklı bir aroma katacak. Aşağıda yer alan soğuk Türk kahvesi tarifi evde kolayca hazırlayabileceğimiz türden.

Hazırlanışı:

Adım 1
Soğuk Türk kahvesi tarifi için yarım su bardağı sütü cezvemize alalım ve üzerine 1 tatlı kaşığı kakao ve 1 yemek kaşığı da Türk kahvesi ekleyelim. 

 

 

Adım 2
Bu karışımı iyice karıştırdıktan sonra kısık ateşli ocakta kakao ve Türk kahvesi eriyene kadar karıştırarak pişirelim. Kakao eriyip kahvemiz yoğun bir kıvam aldıktan sonra kahvemizi bir sürahiye boşaltalım.

 

 

Adım 3
Bu karışımın üzerine kalan 1,5 su bardağı sütümüzü de ekleyip kahve karışımımızı soğutalım. Sonrasında 1 yemek kaşığı balımızı da ekleyip iyice karıştırarak balın erimesini sağlayalım. Damak tadımıza göre bal miktarını artırabiliriz.

 

 

Adım 4
Eğer kahvemizi hemen tüketmek istersek, büyük bir bardağa buz koyup hazırlamış olduğumuz Türk kahvesini üzerine dökebilir ve hemen tüketebiliriz. İstersed de kahvemizin üzerine biraz soğuk su ekleyerek buzdolabında birkaç saat beklettikten sonra serinletici ve ferahlatıcı bu tarifi afiyetle içebiliriz. 

 

 

Türk kahvesi ile yapmış olduğumuz bu tarifi, granül kahve ve filtre kahveye bal, süt ve kakao ekleyerek de hazırlayabiliriz.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol