bizimtarifler

Tam Buğdaylı Ev Ekmeği

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

240 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

imageMissing Alt Text

Neslihan Alan

Detay
Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Su (1.5 Su Bardağı)
  • Instant Kuru Maya (1 Tatlı Kaşığı)
  • Kaya Tuzu (1 Tatlı Kaşığı)
  • Buğday Unu (2.5 Su Bardağı)
  • Tam Buğday Unu (1 Su Bardağı)

Tam Buğdaylı Ev Ekmeği Tarifi

Evde ekmek yapmanın keyfi başkadır. Güne evi sarmış sıcak ekmek kokusuyla başlamak iyi gelir. Size maya miktarı az bir tarif hazırladım. Su miktarına dikkat edelim.

 

ADIM 1
Unları bir kapta karıştıralım.Mayayı ekleyelim ve önce 1 bardak ılık su ekleyelim. Suyu az gelecektir. O yüzden yavaş yavaş su eklemeye devam edelim. Her un farklı miktarda su çektiğinden su miktarında değişim olabilir. Hamur biraz toparlanınca tuzunu ekleyelim ve yoğurmaya devam edelim. Hamur katı olmamalı gayet yumuşak bir hamur elde etmiş olmalıyız.

 

ADIM 2
Yarım saat dinlendirip hamuru altından kavrayıp bir kenarından yukarı doğru uzatıp hamurun ortasına doğru katlayalım. Aynı işlemi diğer tarafına da yapalım hamuru alttan alıp uzatarak tekrar hamurun ortasına doğru katlayalım. Bir nevi havalandırma işlemi yapmış oluyoruz. Bu işlemi yarım saat arayla iki defa yapalım.

 

ADIM 3
Hamurumuzu üzeri kapalı olarak kendi hacminin en az iki katına çıkana kadar bekletelim. Mayayı az kullandığımız için mayalanma süresi normalden uzun sürebilir. Endişelenmeyin hamurunuz kabaracaktır.

 

ADIM 4
Un serpilmiş bir tezgaha alıp hafif yayılan hamuru iki tarafından kalın rulo olacak şekilde katlayıp herhangi bir pişirme kağıdı serili fırın kabına yerleştirip, yeniden mayalanmasını bekleyelim. Hamur kabardığında 220 derecede önceden ısıtılmış (en az yarım saat önce çalıştırılmış) fırında pişirelim.

 

ADIM 5
Piştikten sonra kabından çıkarıp bir tel üzerinde soğutalım.

 

Afiyet Olsun.

 

İlk Puanlayan Sen Ol