Tam Ölçülü: Sütlaç

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

imageMissing Alt Text

Zeynep Sevgi Ertorun

Detay
Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Toz Şeker (1 Su Bardağı)
  • Nişasta (2 Yemek Kaşığı)
  • Pirinç (0.5 Çay Bardağı)
  • Su (2 Su Bardağı)
  • Süt (5 Su Bardağı)
  • Tümünü Kaldır

Tam Ölçülü: Sütlaç Tarifi

ADIM 1
Sadece bir kez sudan geçirerek yıkadığınız pirinci tencereye alalım ve 2 su bardağı sıcak suyu ekleyerek kısık ateşte pişirmeye başlayalım. Bu sırada ara ara nazikçe karıştıralım.
ADIM 2
Pirinç, suyu çekip lapa hale gelince üzerine sütü ilave edelim. Karıştıraalım ve süt kaynayana kadar ara ara karıştırmaya devam edelim. Kaynadıktan sonra altını kısalım , 8-10 dakika daha bu şekilde karıştırarak kısık ateşte pişirelim.
Ardından şekeri ekleyelim ve karıştıralım. Tekrar kaynamasını bekleyelim ve 4-5 dakika daha da kısık ateşte bu şekilde kaynatalım.
ADIM 3
Nişastayı eklemek için bir kabın içerisine alalım , 1 çay bardağı suyla karıştıralım ve aynı anda hem karıştırıp hem tencereye ekleyelim. Azar azar dökerek eklerseniz topaklanma riskini de engellemiş olursunuz.
ADIM 4
Karıştırdıktan sonra hafifçe kıvam alana kadar pişirelim. Bu sırada tekrar kaynayacak ve minik minik balonların yüzeye ulaştığını göreceksiniz, bunu gördükten sonra kısık ateşe alıp 1-2 dakika daha pişirelim ve ardından ocaktan alalım. Bu noktada sütlacın kıvamı akışkan bir boza kıvamında olmalıdır.
ADIM 5
Sütlaç harcını bir kepçeyle kaselere dağıtalım. Her kepçeden önce bir kez karıştıralım ki bu sırada pirinçler en dibe çökmesin. Her kasede eşit miktarda pirinç olması için karıştırarak kepçeyle alalım ve dökelim.
ADIM 6
Oda sıcaklığında soğuduktan sonra buzdolabında en az 2 saat, tercihen 1 akşam kadar bekletelim ve servis etmeden önce buzdolabından çıkarıp 5 dakika bekletelim, tarçın serperek servis edelim.
Afiyet olsun .

İlk Puanlayan Sen Ol