Taş Kadayıf

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

50 dk.

Zorluk

Zor

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Un (1.5 Su Bardağı)
  • Tuz (1 Çimdik)
  • Toz Şeker (2 Su Bardağı)
  • Sıvı Yağ (1 Su Bardağı)
  • Su (3.5 Su Bardağı)
  • Limon (0.25 Adet)
  • Tarçın (1 Tutam)
  • Kuru Maya (1 Tatlı Kaşığı)
  • Ceviz İçi (1 Su Bardağı)
  • Süt (1 Su Bardağı)

Taş Kadayıf Tarifi

ADIM 1

Tencereye şeker ve  2.5 su bardağı suyu alalım. Şeker eriyene kadar karıştıralım ve kaynamaya bırakalım.

 

ADIM 2

Yaklaşık 10 dakika kadar kaynayan şerbete çeyrek limonun suyunu ilave edelim ve bir 5 dakika kadar daha kaynatalım. Ardından şerbeti soğuması için bekletelim.

 

ADIM 3

Tatlımızın hamuru için,  ılık süt, 1 su bardağı su, kuru maya, şeker,  tuz ve unu uygun bir kaseye alalım. Hiç topak kalmayıncaya kadar karıştıralım.

 

ADIM 4

Harcımızın mayalanması için üzerini streç filmle kapatalım ve bekletelim.

 

ADIM 5

Daha sonra iyice ısıttığımız teflon tavaya mayalanan hamurdan bir kepçe dökelim. Hamurun sadece alt kısmını pişirelim, üstü göz göz olup altı da kızarınca tavadan alabiliriz.

 

ADIM 6

Pişen hamuru temiz bir bezin üzerine alarak bekletelim. Hamurumuz bitene kadar aynı işlemleri tekrarlayalım. Pişirme aşaması için tavanın yeterince ısınması çok önemli, aksi takdirde hamur istenilen şekilde pişmeyecektir.

 

ADIM 7

Şimdi iç harcını hazırlayalım. Bunun için iri doğranmış cevize tarçın ilave edip güzelce karıştıralım. Tarçın miktarını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz ya da hiç kullanmayabilirsiniz. Cevizli harcı, hamurların pişmeyen orta kısmına bolca yerleştirelim.

 

ADIM 8

Ardından hamurumuzu kapatalım. Kenarlara iyice bastıralım ki açılmasınlar. Tüm hamurlara aynı şekilde, bolca iç harç yerleştirip sıkıca kapatalım.

 

ADIM 9

Dondurucuda saklamak için fermuarlı poşetimizden bir tane alalım ve saklamak istediğimiz kadarını yerleştirelim. Fermuarlı poşetimizi kapatalım ve dondurucuya kaldıralım. Bu şekilde tatlıyı servis etmek istediğiniz ana kadar muhafaza edebilirsiniz.

 

ADIM 10

Kızgın yağa aldığımız kadayıfları önlü arkalı güzelce kızartalım. Kadayıflarımızı dışı iyice koyulaşana kadar, arkalı önlü kızartalım. Böylece tatlımız çıtır çıtır ve çok lezzetli olacak.

 

ADIM 11

Diğer yandan soğuk şerbetimizi uygun bir borcama dökelim. Şerbet ılıyınca buzdolabına kaldıralım. Bu tarifte şerbetimizin soğuk, tatlımızın sıcak olması gerekiyor.

 

ADIM 12

Kızaran taş kadayıfları direkt soğuk şerbetin içerisine aktaralım. Birkaç dakika şerbetin içinde beklettikten sonra servis tabağına alabilirsiniz.

İlk Puanlayan Sen Ol