bizimtarifler

Tuzlu Lokma

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

45 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Un (8 Su Bardağı)
  • Tuz (1 Yemek Kaşığı)
  • Yumurta (2 Adet)
  • Toz Maya (1 Paket)
  • Süt (2 Su Bardağı)
  • Ayçiçek Yağı (2 Litre)

Tuzlu Lokma Tarifi

Kalabalık ortamlardaki ikramların en keyifli ve lezzetli seçeneği olarak tuzlu lokma karşımıza çıkar. Yapımını ve servisini hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Tuzlu lokma yapımı için aşağıdaki adımları izleyebiliriz.

Hazırlanışı:

Adım 1

Oval şekle sahip yoğurma kabı içerisine un, tuz, yumurta, süt, kuru toz maya ve ılık suyu koyup cıvık bir hamur elde edinceye kadar yoğuralım. Sert olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. 

 

 

Adım 2

Yoğurduğumuz hamuru hem dinlenmesini hem de ekşimesini sağlamak için ortalama 40-45 dakika bekletiyoruz. Bu arada kabaran hamurumuz artık tamamen hazır olduğunu gösterir. 

 

 

Adım 3 

Hamurun dinlenmesi ve ekşimesi ile artık kızartmaya hazır hale geldiğini anlarız. Tencerenin yarısı kadar yağın yüksek ateşte kızgın hale gelmesini bekledikten sonra hamur kızartma işlemine geçebiliriz. 

 

 

Adım 4 

Yağ hazır hale gelince bir kâse içerisine sıvı yağ ekleyip bir yemek kaşığının ucunu yağa batırıp diğer elimizle de hamuru alıp sıkı bir şekilde tutuyoruz. 

 

 

Adım 5

Yağa batırdığımız kaşık sayesinde elimizde ki hamurdan yuvarlak parçalar koparıp kızgın yağa atıyoruz. Altın sarısı olana kadar kızarmasını bekledikten sonra çıkarıp yağını alması için tabanına peçete veya kâğıt serili servis tabağına aktarıyoruz. 

 

 

Adım 6

Bir defada ortalama 20-25 adet kadar tuzlu lokma yapımını gerçekleştirebiliriz. Tercihe göre sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir. Afiyet olsun. 

 

 

İlk Puanlayan Sen Ol