bizimtarifler

Vegan Sütlaç

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Şeker (1 Yemek Kaşığı)
  • Vanilya (1 Paket)
  • Pirinç (1 Çay Bardağı)
  • Pirinç Unu (2 Yemek Kaşığı)
  • Su (2 Su Bardağı)
  • Kuru Üzüm (1 Çay Bardağı)
  • Hindistan Cevizi Sütü (4 Su Bardağı)

Vegan Sütlaç Tarifi

Hem sağlık açısından hem de etik olarak hayvansal besinlerle beslenmek istemediğimiz zamanlarda beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek bitkisel beslenme alışkanlığına yönelebiliriz. Sağlıklı bir yaşam için vegan sütlaç tarifi ve detayları aşağıda verilmiştir. 

Hazırlanışı: 

Adım 1
İki su bardağı suyu tenceremize alalım ve önceden yıkamış olduğumuz bir çay bardağı pirinci ekleyelim. Pirincimizi ocakta bir süre pişirelim ve pirinçler belirli bir yumuşaklığa geldiğinde ocaktan alıp fazla suyunu süzdürelim.

 

 

Adım 2
4 bardak Hindistan cevizi sütünü, 1 yemek kaşığı şekeri, yıkayıp kuruttuğumuz bir çay bardağı kuru üzümü tencereye alalım ve şeker eriyinceye kadar karıştırıp ocağın altını açalım.
Vegan sütlaç yapımı için Hindistan cevizi sütü kaynayıp üzümler yumuşayıncaya kadar pişirelim. 

 

 

Adım 3
Bir kâsenin içine 2 yemek kaşığı pirinç ununu alalım ve bir kaşıkla Hindistan cevizi sütünden azar azar alıp pirinç ununun üzerine dökelim ve karıştıralım. 

 

 

Adım 4
Daha sonra pirinç unumuzu yavaş yavaş ocağın üzerindeki Hindistan cevizi sütüne ekleyerek pirinç ununun topaklanmasını engelleyelim. 

 

 

Adım 5
Son olarak önceden pişirmiş olduğumuz pirinçleri de Hindistan cevizi sütüne ilave ederel yavaş yavaş karıştıralım ve bir süre daha pişirelim. Sütlaç kaynayıp muhallebi kıvamını aldığında, vanilyayı da ekleyerek ocaktan alalım. 

 

 

Vegan sütlaç hazır afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol