bizimtarifler

Vişne Konservesi Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (5 Yemek Kaşığı)
  • Kavanoz (5 Adet)
  • Vişne (2.5 Kilogram)

Vişne Konservesi Nasıl Yapılır? Tarifi

Vişne mutfaklarımızın olmazsa olmaz meyvelerindendir. Her türlü pasta yapımında, reçel yapımında ve lezzetli kompostoların yapımında vişnenin mayhoş tadından sıkça yararlanırız.  Vişnenin her halini severek tüketiriz. Evde kolayca hazırlayabileceğimiz vişne kompostosu tarifi de oldukça lezzetli.

Hazırlanışı:

Adım 1

Vişne kompostosu yapımı için öncelikle 2,5 kilo vişnemizi iyice yıkayalım ve vişnelerimizin saplarını ayıklayalım. Vişnelerin saplarını ayıklarken yumuşak olup olmadığına dikkat edelim ve yumuşak olanları kullanmayalım. Ayrıca vişnelerimizi temizlerken kurtlu olup olmadığına da dikkat edelim.

 

 

Adım 2

Saplarını ayıkladığımız vişneleri önceden kaynatarak sterilize etmiş olduğumuz 5 tane 500 mg kavanoza eşit şekilde dolduralım. Kavanozları ağzına kadar tıka basa doldurmayalım ki konserve için kullanacağımız suya yeterince yer kalsın.

 

 

Adım 3

Vişne ile doldurmuş olduğunuz kavanoza, 1 yemek kaşığı şeker ilave edelim. Her kavanoza 1 yemek kaşığı şeker yeterli olacaktır.

 

 

Adım 4

Kavanozladığımız vişnelerin üzerine sıcak su ekleyip yeni kapaklar ile sıkıca kapatalım. Bir tencerenin içerisine kavanozları ters çevirip ve kavanozların yarısına gelecek şekilde sıcak su ekleyelim.

 

 

Adım 5

Ardından ocakta 10 dakika kaynatarak daha iyi vakumlanmasını sağlayalım. Oda sıcaklığında soğuttuğumuz vişne konservelermizi buzdolabında muhafaza ederek hemen tüketmeye başlayabiliriz.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol