Yağlı Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Sirke (1.5 Su Bardağı)
  • Sıvı Yağ (1.5 Su Bardağı)
  • Su (1.5 Su Bardağı)
  • Sarımsak (2 Baş)
  • Kaya Tuzu (2 Yemek Kaşığı)
  • Acı Sivri Biber (1.5 Kilogram)

Yağlı Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Hemen hemen tüm yemeklerimizde, yemeklerimizin yanında ve salatalarda severek tükettiğimiz farklı türde olan biberlerin turşu hali de vardır. Yağlı acı biber turşusu, sofralarımızı zenginleştirecek lezzeti ile öne çıkar. Lezzetine doyum olmayan yağlı acı biber turşusu tarifi ile sofralarımız çok daha lezzetli olacak.

Hazırlanışı:

Adım 1

Yağlı acı biber turşusu yapımı için öncelikle 1,5 kg. acı sivri biberimizi iyice yıkadıktan sonra saplarını keselim ve biberleri ortadan ikiye bölelim. Biberleri bütün olarak da kullanabiliriz.

 

 

Adım 2

Bir tencerenin içerisine 1,5 su bardağı sıvı yağı, 2 yemek kaşığı kaya tuzu, 1,5 su bardağı sirke (üzüm ya da elma sirkesi) ve 1,5 su bardağı su koyalım ve ocakta kaynatalım.

 

 

Adım 3

Ocağın üzerindeki karışım kaynamaya başladığında daha önceden yıkayıp ayıklayarak hazırladığımız acı biberlerimizi de bu karışıma ekleyelim ve karıştıralım.

 

 

Adım 4
Ocağımızı kapatmadan 10 dakika önce daha önceden doğrayıp hazırladığımız 2 baş sarımsağı da ekleyip karıştıralım. Biberlerimiz renk değiştirip sarı bir renk aldığında daha fazla pişirmeden ocağımızın altını kapatalım.

 

 

Adım 5

Pişmiş olan biberlerimizi kavanozlayalım ve tencerenin dibindeki suyu turşumuzun üzerine koyup kavanozumuzun kapağını sıkıca kapatalım. Turşularımız soğuduktan sonra buzdolabında muhafaza edelim. Turşumuzu bir hafta içerisinde tüketebiliriz.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol