bizimtarifler

Yumuşacık Yağlı Bazlama

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

2-4 kişilik

imageMissing Alt Text

Zeynep Sevgi Ertorun

Detay
Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Yoğurt (2 Su Bardağı)
  • Tuz (1 Tatlı Kaşığı)
  • Su (2 Su Bardağı)
  • Yaş Maya (1 Paket)

Yumuşacık Yağlı Bazlama Tarifi

ADIM 1
Geniş bir yoğurma kabına öncelikle ılık su ve yaş mayayı ekleyip maya eriyene kadar karıştıralım. Ardından yoğurdu da ekleyelim ve karıştırmaya devam edelim. Unun yarısını ve tuzu da ekleyip homojen bir karışım elde edene kadar karıştıralım.

ADIM 2
Geriye kalan unu azar azar ilave ederek yoğurmaya başlayalım. Ele yapışan bir hamur olacaktır. Yapışmaması için daha fazla un eklemeyelim. Sıvı yağ ile ellerimizi yağlayarak hamurla daha rahat çalışabilirsiniz. Hazırladığımız hamurun üzerini streç film ile kaplayalım ve en az 30 dakika kadar mayalandıralım.

ADIM 3
Mayalanan hamurun üzerindeki streç filmi kaldırdıktan sonra ellerinizi tekrar sıvı yağlayalım ve hamurun gazını aldıktan sonra hafif un serpilmiş tezgaha aktaralım. Hamuru tezgaha aldıktan sonra 8-10 adet bazlama çıkacak şekilde bezeler oluşturalım.

ADIM 4
Bezeleri hafif unlanmış tezgahta yaklaşık yemek tabağı büyüklüğünde açalım. Çok ince açmamaya dikkat edelim. Bu sırada bazlamaları pişireceğimiz tavayı ısıtalım. Açtığımız bazlama hamurunu ısınmış tavaya aktaralım ve şişip, önlü arkalı kızardıktan sonra eritilmiş tereyağ ile her iki tarafını yağlayıp bazlamayı ocaktan alalım.

ADIM 5
Pişirdiğimiz bazlamaların ilk 10 dakika üst üste durmamasına dikkat edelim. Eğer bazlamaları daha sonra tüketecekseniz yağlamayalım. Tüketmeden önce biraz ısıtıp yağlama işlemini sonradan yapabilirsiniz. Tüm bazlamaları pişirdikten sonra sıcacık ve tazeyken sevdiklerinizle afiyetle tüketin.
Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol