Zencefil Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

27 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Tuz (1.5 Tatlı Kaşığı)
  • Toz Şeker (2 Çorba Kaşığı)
  • Sirke (1 Su Bardağı)
  • Zencefil (300 Gram)

Zencefil Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Zencefil soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelen şifalı bir baharat olarak bilinmektedir. Antioksidan etkisi sayesinde birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok yaygın olarak mutfaklarımızda da baharat olarak kullansak da sağlık alanında ve cilt sağlığı ve kozmetik alanında da zencefilden yararlanabiliriz.  Zencefilli turşusu tarifi nasıl yapılır diye merak edenler için hazırladığımı tarif aşağıda.

Hazırlanışı:

Adım 1
Zencefilli turşusu tarifi için 300 gr zencefili bir kaşık yardımı ile soyalım. Bu şekilde soymamız daha kolay olacaktır. Turşumuzun bozulmaması için zencefilin kahverengileşmiş yerlerini kesip alalım.

 

 

Adım 2

Soyacakla ya da bir bıçak yardımı ile zencefilleri ince ince dilimleyelim. Bir tencerede 2 su bardağı suyu kaynatalım ve sonra zencefilleri de içine koyalım.

 

 

Adım 3

Bu şekilde 5-6 dakika kaynatmamız yeterli olacaktır. Sonrasında zencefillerimizin suyunu süzelim.

 

 

Adım 4
Suyunu süzdüğümüz zencefilleri yeniden tencereye koyalım. Üzerine bir su bardağı sirke, 1,5 tatlı kaşığı tuz ve 2 çorba kaşığı şeker ekleyerek şeker eriyene kadar bu karışımı ısıtalım. Sıcakken zencefillerimizi kavanoza koyalım ve kapağını sıkıca kapatalım.

 

 

Adım 5
Zencefil turşumuz soğuyup oda sıcaklığına gelinceye kadar dışarıda bekletelim. Sonrasında buzdolabında muhafaza ederek hemen tüketebiliriz. Zencefil turşumuzu istediğimiz herhangi bir yemeğin yanında tüketebiliriz.

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol