Missing Alt Text

Ekin Eryazar

Yazılar
Tarifler

2021 Mutfak Dekorasyonu Trendleri

Gastronomi sevdalılarının kendilerini en özgür ve mutlu hissettiği yer olan mutfak bir evin aslında en önemli bölümü. Son zamanlarda evde geçirdiğimiz zaman arttıkça mutfağa olan ilgimiz ve yeni tarifler deneme isteğimiz de arttı. Birbirinden lezzetli yemeklerin çıktığı, sevdiklerimizle birlikte en güzel anılarımıza konuk olan sofralara hazırlık yaptığımız bu bölümü daha da güzelleştirmeyi kim istemez!

Sonuçta iyi bir dekorasyon daha yüksek motivasyon demek. Misafirlerinizin hayran kalacağı, sizin de hayat kalitenizi yükseltecek bir mutfak için 2021 dekorasyon trendlerinden 5 tanesini seçtim bugün.

1) Doğayı çağrıştıran nötr yeşil

Artık beyaz ya da kahverengi gibi klasik dolap renklerini geride bırakmanın zamanı geldi. Doğanın enerjisini mutfağınıza taşıyacak olan nötr tonlardaki yeşiller ile daha modern bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.  Bu yeşilleri açık tonlar ve sıcak renk kombinasyonlarıyla kullanabilirsiniz. Daha lüks bir görünüm için altın rengi detaylar veya pirinç armatürler yeşile çok yakışacaktır.

2) Yüksek bütçeli pişirme cihazları

Mutfakta geçirilen zaman arttıkça daha iyi sonuçlar almak için daha kaliteli mutfak araçları tercih edilir oldu. Pahalı fiyat her zaman kalite getirmeyebiliyor ancak sıradan bir fırınla hayalimizdeki yemeğe ulaşmak ne yazık ki daha zor. Yüksek teknolojili fırın, ocak seti, buzdolabı gibi mutfak cihazları iyi bir yatırım alternatifi haline geldi. Siz de mutfakta zaman geçirmeyi seviyor ve daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız bütçe planınızda bu cihazlara yer verebilirsiniz.

3) Kuvarsit tezgahlar

Önceden kuvars tezgahlar modaydı, şimdi ise kuvarsit! Peki fark ne? Kuvars tezgahlar hafif materyallerin ve reçinenin birleştirilip renklendirilmesiyle yapılıyor. Kuvarsit ise doğal bir taş. İç mimar Francis Nicdao’ya göre kuvarsit, kuvarsın daha sofistike bir versiyonu ve karakteristik. Aynı zamanda daha fazla derinlik ve desen sunuyor. Nicdao’nun bu materyali sevmesinin bir diğer nedeni ise dayanıklılık. Benim favori özelliğim ise çok şık olması!

4) Ek prizler

Hiç mutfakta kablolara dolandığınız ya da fişe takılı mikserle dar alanda kısa paslaşmalar yaşadığınız oldu mu? Ek prizler bu sorunlar için en ideal çözüm yöntemi gibi görünüyor. Teknoloji ilerledikçe ve mutfakta kullandığımız ekipman sayısı arttıkça birden fazlasını aynı anda kullanmak için daha çok prize ihtiyacımız oluyor. Kahve makinesi, fritöz, tost makinesi, mikser, mikrodalga… Evet hepsi bizim bebeklerimiz ve hiçbirinden vazgeçemeyiz. O yüzden bir sonraki mutfak yenileme planınıza bolca priz eklemeyi unutmayın ?

5) Daha büyük lavabolar

Mutfakta yaşadığım en büyük sıkıntı kocaman tencere ve tavaları küçük lavaboda yıkarken kollarımın ağrıması ve üstümün başımın su olması oluyor. Bulaşık makinesi olmayan şanssız azınlık empati kurdu şu an biliyorum : ) Büyük lavabolar ise kullanım amacı çeşitliliğiyle öne çıkıyor. Gitgide geleneksel boyutların yerini alan büyük boylar aynı anda birden fazla iş yapmaya olanak tanırken etrafa su sıçramasını da en aza indiriyor. Peki buna mı yatırım yapmalı yoksa bulaşık makinasına mı sorusunun muhatabı ise tamamen sizsiniz : )

Trendleri takip etmeyi ve değişikliği seven herkese bu yazının ilham kaynağı olmasını umuyorum. Son olarak şunu eklemek istiyorum: iyi hissetmek için büyük paralar harcamanıza da gerek yok. Mutfakta yapacağınız çok basit yer değiştirmeler, bir saksı çiçek, baktıkça sizi iyi hissettirecek bir poster de motivasyonunuzu yükseltebilir. Önemli olan mutfakta geçirdiğiniz zamandan keyif almanız ve gastronomi sevginizi her gün büyütmeniz : )

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Missing Alt Text

Ekin Eryazar

Çikolata Tadında Bir Tanışma

Merhabalar, ben Ekin! Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya ve Reklamcılık bölümlerinde son sınıf öğrencisiyim. Sosyal medya yönetimi ve dijital içerik üretimi üzerine çalıştığım için farklı konularda blog yazıları yazmayı da çok seviyorum. Bizim Tarifler’le yolum da tam bu şekilde kesişti.

The Cheat Day Co. ekibinde sosyal medya ve iletişim danışmanı olarak yer almamla birlikte gastronomiye ilgim katlanarak arttı. Daha doğrusu mutfakta aşırı beceriksiz olan benim gibilerin işini kolaylaştırmak için çeşitli tüyolar, mutfak sırları ve kolay tarifleri paylaşmaya başlayınca bu dünyaya hızlı bir giriş yapmış oldum. Hatta “Yok ben yine de uğraşamam!” diyenler için cheat daylerinde gidebilecekleri veya eve sipariş verebilecekleri sevdiğimiz mekanları da içeriklerimize ekledik. Instagram’da bizi @thecheatdayco olarak bulabilirsiniz.

Bu süreçte neler öğrenmedim ki! Binbir çeşit gastronomi terimi, dünya mutfakları, pişirme teknikleri… Bugün sizle vazgeçilmezim olan çikolata üzerine konuşmak istiyorum. Tanışmamız çikolata kadar tatlı olsun diye : )

Tarihteki ilk çikolatanın bugün yediğimizden çok farklı olarak sıvı formda acı bir içecek olduğunu biliyor muydunuz? Tarihi kaynaklara göre ilk kez Meksika’da bu şekilde içecek olarak kullanılıyormuş, neredeyse 4000 yıl önce. Fermente edilmiş ve macun haline getirilmiş kakao; su, vanilya, bal, acı biber ve diğer baharatlarla harmanlanarak elde ediliyormuş. Hatta Olmek, Aztek ve Mayalar bu içeceğin enerji ve güç verdiğini, kişiyi mutlu ettiğini düşünerek mistik bir özelliği olduğuna inanıyorlarmış. Ben sonuna kadar katılıyorum da bir özelliğini unutmuşlar: yaraları sarıp depresyona iyi geldiğini…

Düşünsenize hayatımızda şöyle bir yiyecek var: kahvaltıda ekmeğine sür, gün içinde atıştır enerjini yükselt, akşam yorgunluğunu at keyif yap, moralin bozuk olduğunda en iyi destekçin olsun! Tabi buradan “Ekin günde 5 vakit çikolata yiyin dedi.” gibi bir anlam çıkmasın, diyetisyenler beni topa tutar. Sosyal medyadaki linç kültürünün bir sonraki kurbanı olmak istemiyorum : ) Dozunu kaçırmadan yiyoruz, anlaştık mı?

Şimdi size bir sır veriyorum. Hani herkesin garip yiyecek birleşimleri vardır ya evde yalnızken yenir genelde. Etrafta yargılayacak kimse yok, zemin favori kombinasyonu mideye indirmeye elverişli. Benimki tuzlu çubuk krakeri veya tuzlu fiyonk krakeri Nutella’ya banıp yemek. Tuzun çikolatanın tatlılığını dengelemesinin benzersiz hissi… Eğer yeni tatlara açıksanız ve beni çoktan yargılamaya başlamadıysanız bir deneyin. Bana da haber verin hatta, Instagram’da @ekineryazar adresinde bekliyorum geri dönüşleri : )

Gitmeden kendimi sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmeyi başarmış herkese kendimi affettirmek için sağlıklı bir çikolatalı tarif bırakıyorum buraya. O çok sevdiğimiz Browni Intense var ya, gelin onu vicdan yapmadan yemenin yolunu keşfedelim!

Missing Alt Text

Ekin Eryazar