Missing Alt Text

Tuğba Gülgonce

Yazılar
Tarifler

Dillere Dolanan Spagetti

Makarnanın tarihçesi incelendiğinde iki farklı yaklaşım göze çarpmaktadır. Bunlardan ilki, makarnanın ilk kez M.Ö. 1700–1100 yılları arasında Çinliler tarafından yapıldığı ve 1292 yılında ünlü gezgin Marco POLO tarafından keşfedilerek günümüzde makarnanın anavatanı olarak kabul edilen İtalya’ya getirildiğidir. Diğer görüş ise, İtalyanların makarnayı Araplardan aldığı yönündedir. Ortadoğu ile ticaret yapan İtalyanların o zamanlar “el-rişta” günümüz mutfağında ise “erişte” olarak adlandırılan yiyeceği kendi ülkelerine götürdüğüdür.

Nerede, nasıl bulunduğundan bahsettik ama mesele nasıl bu kadar sevildiği…

Çeşitli soslarla çoğu kişinin kalbini fetheden makarna hele ki sosun üzerinden akıp gittiği ya da kimi sosları içine hapseden uzun makarnalar kalbimizin derinlerine dokunmakta…

Yapılışı kolay, fiyatı uygun, tadı kolayca güzelleşebilen sade haliyle ile de gönüllerimize taht kuran makarnayı sanırım sevmeyen çok azınlıktadır.

Ülkemiz makarna tüketiminde 4 sırada yer almaktadır.

Besleyici olması da makarnayı tercih sebebi yapmaktadır. Ülkemizde daha çok çubuk, spagetti, erişte, tırtıl, lokma, bamya, midye, burgu ve fiyonk şeklinde makarnalar tüketilmekte olup; son yıllarda ihraç amaçlı değişik çeşitlerde makarnalar da firmalarımızın ürün yelpazelerinde yerlerini almaktadır. Ayrıca tel, arpa, harf ve yıldız şeklindeki şehriyeler ve kuskus da tüketiciler tarafından yoğun olarak talep görmektedir.

Spagettiye en çok yakışan sosun bolonez olduğu düşüncesindeyim. Farklı ve en güzel tarifler için yazılarımızı takip etmeyi, tariflerimizi denemeyi unutmayın. Kremalı Tortellini tarifime buradan ulaşabilirsiniz.

Güzel bir tabak makarna ile kendinizi mutlu edin!

Afiyet olsun!

Missing Alt Text

Tuğba Gülgonce

Sofraların Altın Tozu

Merhabalar, ben Tuğba namı diğer çeriyleyiz. Tariflerim ve köşe yazılarımı artık buradan da takip edebileceksiniz. Burada olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. İlk yazım için içinde bulunduğumuz pandemi döneminden dolayı sağlığımızı korumak ve mutluluğumuzu arttırmak için zerdeçal ve faydalarından bahsetmenin doğru olacağına karar verdim. Bedenimiz ve sağlığımız için evlerimizde kesinlikle bulundurmamız gereken bir baharat kendisi.

İnsanlığın kusursuz güzelliği arayışı tarihten bu yana hep aynı çizgidedir. Bu arayış onu farklı bitkilere ve farklı unsurlara götürmüştür. Hint safranı olarak da bilinen zerdeçalın da hikayesi biraz da bununla ilgili…

Geçmişte şifa ve güzellik çözümlerinde bulunan zerdeçal bugün hâlen insanların ilk tercihlerinden biri olarak bulunuyor.

Peki kısaca nedir bu baharatın hikayesi? Altın baharat…

Zerdeçal altın baharat olarak biliniyor. Hem içerisindeki renk hem de özellikleri sayesinde altın vurgusunu kazanan Zerdeçal;  kurkuminin ana kaynağı olarak biliniyor. Asya ikliminde yetişen ve özellikle Hindistan’da tarih öncesi çağlarda da bulunduğu bilinen Zerdeçal’ın faydaları çağlar öncesinden beri biliniyor.

Antik Mısır’ın kraliçelerinden akla genelde Nefertiti ve Kleopatra gelir. Güzellik alışkanlıklarıyla ve feminen tavırlarıyla da bilinen Mısır’ın kraliçeleri, zerdeçal kürleri de uygulayan tarihi kişiliklerdi. Aynı Hindistan’da da olduğu gibi güzellik kürleri ve karışımlarında kullanılan zerdeçalın, cilde iyi geldiğine inanan tarihi kişilikler böylece zerdeçalın da güzellik kürlerine dâhil olmasına sebebiyet verdi.

Cildimize olan faydalarından ziyade beden ve ruh sağlığına olan faydalarına değinmek istiyorum…

İltihap önleyici yani anti-enflamatuardır. Sahip olduğu antioksidan özellikten dolayı bakterilere karşı savaşır, hücrelerimizi korur ve zayıflamaya yardımcı olur. Odaklanmaya yardımcı olur, ağrı kesici özelliği vardır özellikle diş ve regli ağrılarına iyi gelir. İçinde bulundurduğu B6 vitamini sayesinde serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Yani zerdeçal mutluluk verir. Bu yüzden depresyon gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Nerdeyse her yemeğe ekleyebileceğiniz bu baharatı daha farklı şekilde tüketmek isterseniz buraya tarifini de bırakmış olduğum badem ya da inek sütü ile karışıp rengini zerdeçaldan alan ve altın rengine kavuşturan Altın Süt tarifimi de deneyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim…

Missing Alt Text

Tuğba Gülgonce