Haçapuri

İlk Puanlayan Sen Ol
Missing Alt Text
Süresi
80 dk.
Zorluk
Zor
Porsiyon
2-4 kişilik

Karadeniz pidesine çok benzeyen ancak yapılışıyla farklılık kazanan Gürcistan lezzeti: Haçapuri!

 

ADIM 1

Öncelikle hamurumuz için ılık süt, kuru maya ve şekeri bir kabın içerisinde karıştıralım.

 

ADIM 2

Ayrı bir kabın içerisine unu aktaralım. Unun ortasını açıp sütlü karışımı içerisine yavaş yavaş ilave ederek karıştıralım.

 

ADIM 3

Küp küp doğranmış 100 gram tereyağını da ilave ederek yoğurmaya başlayalım. Homojen kıvamlı ele yapışmayan bir hamur elde ettiğimizde üzerini bir bezle örterek oda sıcaklığında 1 saat kadar mayalanmaya bırakalım.

 

ADIM 4

İç harcımız için kalın tabanlı bir sos tenceresinin içerisine 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve 4 yemek kaşığı tereyağını alalım. Altını kısık ateşte açalım.

 

ADIM 5

Erimeye başladığında içerisine tuzsuz beyaz peyniri ilave edelim. Peynirler hafif eriyince kaşar peyniri de ilave ederek karıştıralım. Peynirlerin tamamının erimesine özen gösterelim.

 

ADIM 6

Son olarak karabiberi de ilave edelim ve ocaktan alalım.

 

ADIM 7

Hazırladığımız hamuru 4 eşit parçaya bölelim. Böldüğümüz parçaları un serpilmiş bir tezgahın üzerinde orta kalınlıkta, hafif oval ve uzun bir şekilde açalım.

 

ADIM 8

Şekil verdiğimiz hamurumuzun ortasına hazırladığımız peynirli harcı yayalım. Kenarlardaki hamurları içe doğru katlayalım.

 

ADIM 9

Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisinin üzerine alalım. Kenarlarına eritilmiş 5 yemek kaşığı tereyağını iyice sürelim.

 

ADIM 10

Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında yaklaşık 30 dakika pişirelim. Çok kızarmadan ve çıtırlaşmadan fırından alalım ve üzerine yumurta kıralım. Birkaç dakika kadar bu şekilde pişirdikten sonra fırından alalım ve sıcak sıcak servis edelim.

 

Afiyet olsun!

Haçapuri

İlk Puanlayan Sen Ol