Peynirli Biber Dolması

İlk Puanlayan Sen Ol
Missing Alt Text
Süresi
30 dk.
Zorluk
Kolay
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Biberlerin üzerinden bıçak veya makas yardımıyla kapak açıyoruz. Daha sonra biberleri iyice yıkayarak içindeki tohumları ve biberin liflerini temizliyoruz.

 

ADIM 2

2 yemek kaşığı Teremyağ’ı tavada eritiyoruz. İçine rendelenmiş soğan ve sarımsakları ilave ederek kavuruyoruz. Biberlerden çıkarttığımız kapakları da minik minik doğrayıp soğanların içine ilave ediyoruz.

 

ADIM 3

Patlıcanı alaca soyup tavla zarı büyüklüğünde doğruyoruz. Patlıcanı da kavrulan sebzelerin üzerine ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Patlıcanlar hafif renk almaya başlayınca ocağı kapatıyoruz.

 

ADIM 4

Küp şeklinde doğranmış köy peyniri ve zeytini ilave ediyoruz. Domates, tuz, kekik ve karabiberi de ekleyerek son bir kez karıştırıyoruz. Biberleri, hazırladığımız harçla sıkı sıkı dolduruyoruz.

 

ADIM 5

Tepsiyi yağlamak için ayırdığımız 1 yemek kaşığı margarinin yarısıyla tepsiyi yağlıyoruz. Diğer yarısını eriterek biberlerin üzerine gezdiriyoruz. Biberleri önceden ısıtılmış 200 derece fırında, yumuşayana kadar 12-15 dakika pişiriyoruz.

 

ADIM 6

Biberleri fırından çıkarmadan 1 dakika önce rendelenmiş kaşar peynirini biberlerin üzerine serpiştirip 1 dakika sonra fırından alıp sıcak servis ediyoruz.

Peynirli Biber Dolması

İlk Puanlayan Sen Ol