Beyaz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

20 dk.

Zorluk

Kolay

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Tuz (4 Çorba Kaşığı)
  • Sirke (2 Su Bardağı)
  • Limon (1 Adet)
  • Sarımsak (2 Baş)
  • Lahana (2 Kilogram)
  • Tümünü Kaldır

Beyaz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Beyaz lahana, yapraklarında barındırdığı B vitamini ve kalsiyum deposu ile bağışıklığımızı güçlendiren güçlü bir antioksidandır. Diyet yaptığımız zamanlarda bizim için doyurucu ve besleyici bir besin maddesi olmanın yanı sıra iyi bir ödem attırıcı besindir. Beyaz lahananın bu faydalı özelliklerinden yararlanmak için işte beyaz lahana turşusu tarifi.

Hazırlanışı:

Adım 1

Beyaz lahana turşusu nasıl yapılır? Öncelikle, lahananın göbek kısmından kesip kökünü çıkarıyoruz. Sonra lahanayı ikiye bölüyoruz ve kavanoza yerleştirebileceğimiz büyük parçalar halinde kesiyoruz.

 

 

Adım 2

2 kg. lahanaya uygun bir kavanoz alıyoruz ve turşumuzu kavanoza yerleştirmeye başlıyoruz. Öncelikle kavanozun dibine bir miktar sarımsağı diziyoruz ve birkaç limon dilimini de ekledikten sonra lahanalarımızı üzerine diziyoruz. Bu işleme kesmiş olduğumuz bütün lahana parçaları bitene ve kavanozumuz dolana kadar devam ediyoruz.

 

 

Adım 3

Lahanaları kavanoza yerleştirdikten sonra üzerine 4 çorba kaşığı tuzu, bir çorba kaşığı limon tuzunu ve 2 su bardağı sirkeyi de ekledikten sonra turşumuzun üzerine aldığı kadar su ekliyoruz ve ağzını kapatıyoruz. Turşumuz oda sıcaklığında yaklaşık 20 günde yenmeye hazır hale gelecektir.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol