Çilek Marmelatı Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Tuz (1 Tutam)
  • Toz Şeker (4 Su Bardağı)
  • Limon Tuzu (2 Adet)
  • Tereyağı (1 Çay Kaşığı)
  • Çilek (1.5 Kilogram)
  • Tümünü Kaldır

Çilek Marmelatı Nasıl Yapılır? Tarifi

Çilek, inanılmaz mayhoş lezzeti ve baş döndüren kokusu ile mutfaklarımızda yerini alan bir ilkbahar yaz meyvesidir. Türk mutfağımızda ve dünya mutfağında, pasta, kurabiye, meyve suları, reçel ve marmelat yapımında yoğun olarak kullanılmaktadır. Çileğin farklı formlarını tüketebileceğiniz çilek marmelattı tarifi aşağıda yer alıyor.

Hazırlanışı:

Adım 1

1,5 kg çileğin kök kısmındaki yaprakları temizledikten sonra yarım saat suda bekleterek kumlarından arınmasını sağlayalım. Sonra iyice yıkayalım ve bir süzgeçte sularını iyice süzdürelim.

 

 

Adım 2

Çilek marmelattı yapımı için 1,5 çileği tencereye koyalım, üzerine 4 su bardağı şekeri de ekleyip hafifçe karıştırarak şekeri tüm çileklere yedirelim. Bu aşamadan sonra çileklerin sulanması için 3-4 saat beklememiz gerekiyor.

 

 

Adım 3

Bekletmiş olduğumuz çilekleri arık pişirebiliriz.  Şekerde beklettiğimiz çileklerimizi ocağın üzerine koyarken dikkat etmemiz gereken önemli bir püf nokta bulunmaktadır.  Tenceremizin içerisindeki şekerler tam olarak erimediği için şekerlerin yanmaması adına ocağımızı ilk etapta en kısık düzeyde açmamız gerekir.

 

 

Adım 4

Dibe çöken şekerler eriyip reçelimiz kaynama noktasına geldiğinde ocağın ısısını kısık düzeyden orta düzeye alabiliriz. Reçel kaynama aşamasında iken bir çay kaşığı tereyağı ekleyebiliriz. Tereyağı, reçelimizin köpüklenip taşmasını önleyecektir.

 

 

Adım 5

Reçelimiz kaynayıp kıvam almaya başlayınca, içerisine 2 adet limon tuzu ekleyebiliriz. Ayrıca çay kaşığının ucuyla biraz tuz ekleyelim. Reçelimize atacağımız bu tuz, reçelimizde lezzet patlaması yaratacaktır. Yaklaşık olarak 40 dakikalık bir sürede kıvam alarak hazır olacaktır.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol