Sütlü Erişte

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text
Süresi
100 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik
Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Tuz (1 Çay Kaşığı)
  • Yumurta (1 Adet)
  • Süt (1 Kahve Fincanı)
  • Un (3 Su Bardağı)
  • Tümünü Kaldır

ADIM 1

Öncelikle erişte hamurunu hazırlamak için unu derin bir kabın içine alalım. Ardından sütü, tuzu ve yumurtaları ekleyelim. Güzelce yoğuralım. Erişte hamuru oldukça sert bir hamur olacaktır bu yüzden de uzun süre yoğurulması gerekir.

 

ADIM 2

Hamuru iyice yoğurduktan sonra iki eşit parçaya bölüp iki beze halinde kullanalım. Hamurdan düzgün bezeler yapabilmek için kenarlarından içe doğru katlayalım.

 

ADIM 3

Elimizle tam yuvarlak olmasını sağlayıp üstten avucumuzun içine bastıralım. Tezgahımıza çok hafif un serpip ilk açma işlemini merdaneyle yapalım. Hamuru ortadan kenarlara doğru inceltelim.

 

ADIM 4

Erişte hamurumuzu, bıçak sırtı kalınlığına gelene kadar açmaya devam edelim. Açtığımız hamurumuzu, uygun bir yerde neminin gitmesi için kurumaya bırakalım.

 

ADIM 5

Hafifçe kuruyan hamurumuzu 2 parmak eninde kesmeye başlayalım. Kestiğimiz şeritlerimizi üst üste yerleştirerek kesme işlemi için yeniden hazırlayalım. Hamurlarımızı da üst üste koyarak dilimleyelim. Eriştelerimizi hafifçe unluyoruz ki kestiğimiz erişteler birbirine yapışmasın.

 

ADIM 6

Erişteleri dilediğiniz kalınlıkta dilimleyebilirsiniz. Birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde yayarak kuruttuktan sonra eriştelerimiz yemeye hazır olacaktır.

 

Afiyet Olsun!

Sütlü Erişte

İlk Puanlayan Sen Ol