bizimtarifler

Sporcu Lapa Pilavı

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Tuz (1 Tatlı Kaşığı)
  • Pirinç (1 Su Bardağı)
  • Su (1.5 Su Bardağı)
  • Zerdeçal (1 Silme Çay Kaşığı)
  • Zeytinyağı (1 Yemek Kaşığı)

Sporcu Lapa Pilavı Tarifi

Yaptığımız yoğun spordan sonra bol karbonhidratlı besinleri tüketmeye ihtiyaç duyarız. Sporcu lapa pilav da karbonhidrat açısından hem bizim için hem de sağlıklı yaşam için bu ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayabilecek, besin değeri oldukça yüksek bir yemektir. Yoğun spor yaptığımız dönemlerde sporcu lapa pilavı nasıl yapılır sorusu için hazırladığımız tarifi deneyebiliriz. 

Hazırlanışı: 

Adım 1
Sporcu lapa pilavı tarifi için 1 bardak pirinci ılık suda yaklaşık yarım saat ıslattıktan sonra pirinçleri iyice yıkayalım.

 

Adım 2
Yıkadığımız pirinçleri 1 kaşık tereyağı ya da zeytinyağında iyice kavurduktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı tuzu, 1 çay kaşığının ucu ile biraz zerdeçal serpelim. 

 

 

Adım 3
Önceden ısıttığımız 1,5 su bardağı suyu pirinçlere ekleyelim ve tencerenin kapağını kapatalım. Bir süre sonra kaynamaya başlayan pilavımızın altını en kısık dereceye getirelim. Pilavımız yaklaşık 20-30 dakikada pişecektir. 

 

 

Adım 4
Pilavımız tamamen suyunu çektikten sonra ocağımızın altını kapatalım ve pilavımızı bir kenarda demlenmeye bırakalım. Demlenen pilavımız yaklaşık olarak 10 – 15 dakika sonra yenmeye hazır olacaktır. 

Lapa pilavını bir mevsim salata, ızgara edilmiş mevsim sebzeleri ya da ızgara edilmiş bir et çeşidi ile tüketebiliriz.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol