bizimtarifler

Kokusuyla Büyüleyen Bir Bitki: Reyhan

Yayınlanma Tarihi: 7 Ekim 2021
imageKokusuyla Büyüleyen Bir Bitki: Reyhan /> ornament

Reyhan gerek kokusu gerek tadıyla bilinen faydalı bitkilerden biridir. İçerisindeki kalsiyum, omega 3, mineral, vitamin, magnezyum ve demir gibi bileşenler insan sağlığı için çok yararlıdır.

Reyhan bitkisi özellikle İtalyan mutfağında çokça kullanılan bir malzemedir. Hem kokusuyla hem de aromasıyla mutfakta kullanılan bitkilerden biridir. Hem tazesi hem de kurutulmuşu tüketilerek fayda sağlanabilir. Sağlığa faydaları ve lezzeti sebebiyle en çok tercih edilen otlar arasında yer alıyor.

Reyhanın sağlık açısından birçok faydası bulunur:

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır.

Kötü kolesterolü düşürür.

Mide asidini düzenler ve hazımsızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Antienflamatuar özelliği sayesinde ödem attırıcı etki gösterir.

Baş ağrısı ve öksürüğe iyi gelir.

Cilt bakımı için kaynatılıp suyu tonik olarak kullanılabilir.

Peki reyhan nasıl kullanılır? 

Reyhan genel olarak yemeklerde kullanılır. Özellikle salatalarda içine yeşillik olarak eklenebilir. Marul ve roka gibi yeşilliklerle birlikte de kullanılabilen reyhan; domates, salatalık gibi sebzelerin yanına da çok yakışıyor. Rengiyle adeta yemeği şık hale getiriyor. Salataların dışında; çaylarda ve soslarda ister kurusunu ister tazesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cacık, et yemeklerinde, çorbalarda ve dolmalarda kullanabilirsiniz. Baharat olarak makarna sosunun üzerine döküp karıştırabilirsiniz. Kokusu, tadı ve rengi şahane olduğu için her yemeğe lezzet katacaktır.

Üstelik Ramazan’ı bitirdiğimiz şu sıcak yaz günlerinde harika şerbetler hazırlayabilirsiniz. Şerbet içme geleneğini, Ramazan sonrasına da taşıyarak içmeye devam edebilirsiniz. Hem şerbetinin o güzel rengiyle göze de hitap etmeyi başarıyor. 

Günümüzde asitli veya zararlı içecekler yerine şerbet tüketmek çok daha yararlıdır. Özellikle reyhan şerbeti bu içeceklere alternatif olarak tüketilebilir.

Sağlıklı bir içecek olan reyhan şerbetinin faydaları:

Özellikle yağ yakıcı özelliği olan reyhan şerbeti, öksürüğü ve hazımsızlığı giderir. Mide problemlerini rahatlatır, bağırsakların iyi bir şekilde çalışmasını sağlar.

Ben de sizlere bu faydalı bitkiyle sıcak yaz günlerinde serinletici tarifler olan reyhan şerbeti ve reyhanlı cacık hazırladım. 

Ayrıca “reyhan” bir kadın ismi. Canım anneciğimin ismi. Sevince çok güzel kokuyor reyhan. Siz de çok sevin! ?

Afiyet olsun! 

imageMissing Alt Text

Burcu Güldağ

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Balık Yaparken Ekleyebileceğiniz 7 Baharat!

Baharatlar, mutfakların lezzet katlayan kahramanları, yemeklerin şifa oranını arttıranları. Elbette mis gibi kokan baharat çeşitlerinden bahsediyorum.

imageMissing Alt Text
Festivalleri Yapılan Enginar

Enginar (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitki. Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir. İklimsel uygunluğu nedeniyle de daha çok Ege, Akdeniz, Marmara’da yetiştirilir ve bilinir.

imageMissing Alt Text
Sarısıyla Kırmızısıyla C Vitamini Deposu Biber

Türk mutfağının en sevilen yemeklerinden Biber dolmasının ana malzemesidir. Dolmalık biberler sadece dolma yapımında değil, salatalarda, sebze ve et yemeklerinde de kullanılabilir.  Renkli biberler salatalarda, ızgaralarda hatta çiğ tüketmek için çok eğlenceli sebzeler. Hem sağlıklı hem de faydalı olduğu için tercih edebilirsiniz. Renkli Biberler, dünyanın her köşesinde yetişebilen zengin besin değerleriyle sağlığa oldukça faydalıdır. Yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahip olmalarından dolayı sadece bir tanesi günde önerilen C vitamini miktarının iki katından fazlasını ve günlük gerekli A vitamini alımının dörtte üçünü karşılar.  Ancak renkli biberlerde, yeşil bibere kıyasla daha fazla beta-karoten ve C vitamini bulunuyor.  Özellikle yaz ayları geldiğinde mevsiminde tüketilen her sebze ve meyve gibi maksimum verim aldığımız biber, tüm çeşitleriyle ve renkleriyle önce gözlerimize hitap ediyor.  Amerikan Kaliforniya biberleri yemeklere lezzet, görüntüsüyle de renk katar. Geleneksel dolma yemeklerinin yapımında kullanabileceğiniz gibi turşu ve sos yapımı için de oldukça ideal bir sebzedir. Aroması ve kokusuyla dikkat çeken ürünün salçasını da yemeklerinize katabilirsiniz. Klasik tariflerden sıkıldıysanız, sarı ve kırmızı biberlerin enfes rengini taşıyan eğlenceli ve farklı tariflerimizi sizin için hazırladım.

imageMissing Alt Text
Baş Kahramanımız Çay

Vazgeçilmez içeceğimiz, samimi sohbetlerimizi daha da ısıtan baş kahramanımız çay! Ülkemizdeki geçmişi yıllar yıllar öncesine uzanan çay günümüzde neredeyse su gibi vazgeçilmezimizdir. Sadece Camilla sinensis yapraklarıyla değil birçok mis kokulu çiçekleriyle nefis içecekler ve tarifler hazırlayabilirsiniz.

imageMissing Alt Text
Mutfağımızın Kış Güneşi: Portakal

Merhabalar, ben Burcu. Ben de Bizim Tarifler ekibine katıldım. Tariflerimi ve yazılarımı Bizim Tarifler ekibi aracılığıyla ulaştıracağım için çok mutluyum. İlk yazıma kış boyu evden eksik etmediğim, yazları da kurutulmuş haliyle yine vazgeçemediğim vitamin deposu meyvelerden en sevdiğim portakal ile başlamak istedim.

Tümünü Gör