Kokusuyla Büyüleyen Bir Bitki: Reyhan

image_rounded Burcu Güldağ
7 Ekim 2021

Kokusuyla Büyüleyen Bir Bitki: Reyhan ornament
7 Ekim 2021

Reyhan gerek kokusu gerek tadıyla bilinen faydalı bitkilerden biridir. İçerisindeki kalsiyum, omega 3, mineral, vitamin, magnezyum ve demir gibi bileşenler insan sağlığı için çok yararlıdır.

Reyhan bitkisi özellikle İtalyan mutfağında çokça kullanılan bir malzemedir. Hem kokusuyla hem de aromasıyla mutfakta kullanılan bitkilerden biridir. Hem tazesi hem de kurutulmuşu tüketilerek fayda sağlanabilir. Sağlığa faydaları ve lezzeti sebebiyle en çok tercih edilen otlar arasında yer alıyor.

Reyhanın sağlık açısından birçok faydası bulunur:

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır.

Kötü kolesterolü düşürür.

Mide asidini düzenler ve hazımsızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Antienflamatuar özelliği sayesinde ödem attırıcı etki gösterir.

Baş ağrısı ve öksürüğe iyi gelir.

Cilt bakımı için kaynatılıp suyu tonik olarak kullanılabilir.

Peki reyhan nasıl kullanılır? 

Reyhan genel olarak yemeklerde kullanılır. Özellikle salatalarda içine yeşillik olarak eklenebilir. Marul ve roka gibi yeşilliklerle birlikte de kullanılabilen reyhan; domates, salatalık gibi sebzelerin yanına da çok yakışıyor. Rengiyle adeta yemeği şık hale getiriyor. Salataların dışında; çaylarda ve soslarda ister kurusunu ister tazesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cacık, et yemeklerinde, çorbalarda ve dolmalarda kullanabilirsiniz. Baharat olarak makarna sosunun üzerine döküp karıştırabilirsiniz. Kokusu, tadı ve rengi şahane olduğu için her yemeğe lezzet katacaktır.

Üstelik Ramazan’ı bitirdiğimiz şu sıcak yaz günlerinde harika şerbetler hazırlayabilirsiniz. Şerbet içme geleneğini, Ramazan sonrasına da taşıyarak içmeye devam edebilirsiniz. Hem şerbetinin o güzel rengiyle göze de hitap etmeyi başarıyor. 

Günümüzde asitli veya zararlı içecekler yerine şerbet tüketmek çok daha yararlıdır. Özellikle reyhan şerbeti bu içeceklere alternatif olarak tüketilebilir.

Sağlıklı bir içecek olan reyhan şerbetinin faydaları:

Özellikle yağ yakıcı özelliği olan reyhan şerbeti, öksürüğü ve hazımsızlığı giderir. Mide problemlerini rahatlatır, bağırsakların iyi bir şekilde çalışmasını sağlar.

Ben de sizlere bu faydalı bitkiyle sıcak yaz günlerinde serinletici tarifler olan reyhan şerbeti ve reyhanlı cacık hazırladım. 

Ayrıca “reyhan” bir kadın ismi. Canım anneciğimin ismi. Sevince çok güzel kokuyor reyhan. Siz de çok sevin! ?

Afiyet olsun!