Etin yumuşak olması için

Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2021
imageEtin yumuşak olması için /> ornament

Pişirdiğiniz etin yumuşak olması için haşlama suyuna limon suyu yada sirke katın. Eğer kızartacaksanız, bir gece sirkeli ve sıvı yağlı sosun içinde bekletin. Ardından eti hiç yağ koymadan kızartın.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Mutfak dolabı temizliği

Beyaz kalıp sabunu rendeleyip sıcak suda eriterek mutfak dolaplarının temizliğinde kullanabilirsiniz. Sonrasında nemli bezle tekrar silmeyi unutmayın.

imageMissing Alt Text
Meyve ve sebzelerin faydaları

Meyve, sebze ve yeşil bitkilerin bizleri kanser ve kalp hastalıklarına karşı da koruduğunu biliyor muydunuz?

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Parıldayan soslar için

Hazırladığınız sosa bir çay kaşığı soğuk tereyağ ekleyip sosun kendi sıcağı ile servis kabında erimesini sağlarsanız sosunuzu muhteşem bir şekilde parlayacaktır.

imageMissing Alt Text
Keki dağılmadan çıkarmak için

Kek hamurunu kalıbın içine dökmeden önce bir şerit alüminyum folyo koyun. Böylece pişirdikten sonra kolayca çıkarabilirsiniz.

Tümünü Gör