Sofralar

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2021
imageSofralar /> ornament

Sofra deyip geçmemek lazım. Kahvaltısı ve akşam yemeğiyle meşhur bir toplumuz biz. Yemek yemek basit bir eylem gibi görünebilir. Yemeğin hazırlanması, sofraya getirilmesi başlı başına bir şölendir.

Kararların alındığı, bazen iyi, bazen kötü haberlerin masaya yatırıldığı ve bütün günün yorgunluğunu attığımız bir arada bütün olma yerleridir.
Ev sahibi hakkında ne çok bilgi verir. Özeni, sofrada bulunanlara verdiği değeri bazen kullanılan bir örtüden bazen de taze bir çiçekten ya da bize özel hazırlanan bir yemekten anlarız.

Büyüklerimizin baş tacı olduğu masalar. Bütün aile fertlerinin hazır olda bulunduğu tadına doyum olmayan o güzel sofralar.
Hele bayram sofraları. Bizim ne güzel alışkanlıklarımızdandır. Sabah erkekler camiye giderken, kadınlar sofra ile ilgilenir. Bütün aile o sofranın başında bu senede sağlıkla oturabilmenin huzurunda, sıcak çayını yudumlar.

Mutlaka el açması börekte vardır sofrada ve biraz şanslıysanız ıspanaklıdır da. Peynir, zeytin, illa ev yapımı reçel ve köylü pazarından alınmış kırmızı domatesler.

Sofra, bahanedir bir arada olmak için. Çocukların bu güzel gelenekleri anımsaması, unutmaması ve yaşatması için. Geçirdiğimiz şu zor günleri ağız tadıyla atlatabilmeyi, bir arada yeniden kalabalık sofralar kurabilmeyi diliyorum hepimiz için.

Sevgi’den sevgiler