bizimtarifler

Gırar Çorbası

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

35 dk.

Zorluk

Kolay

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Yoğurt (1 Büyük Kase)
  • Un (2 Yemek Kaşığı)
  • Yumurta (1 Adet)
  • Su (6 Su Bardağı)
  • Nane (1 Tutam)
  • Tereyağı (1 Yemek Kaşığı)

Gırar Çorbası Tarifi

Ayran Aşı olarak da bilinen, Van iline özgü ve oldukça lezzetli bir Gırar çorbası tarifi veriyoruz. Oldukça pratik bir şekilde hazırlanan “Gırar çorbası nasıl yapılır?” sorusuna birlikte adım adım cevap verelim.

Hazırlanışı:

 

 

Adım 1

Bir kâseye yoğurt ve yumurta ekleyip iyice çırpalım. Ardından unu da ekleyip topaklanmaması için hızla çırparken bir yandan da suyu ekleyelim. Pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırmaya devam etmeliyiz. Dilersek çırpıcı kullanarak işimizi kolaylaştırabiliriz.

 

 

Adım 2

Orta boy bir tencereye sıcak suyu koyarak kaynatalım. Hazırladığımız terbiyeye kaynayan sudan biraz ekleyelim. Bu aşama Gırar çorbası için oldukça önemli. Çünkü bu sayede terbiyeyi döktüğümüzde çorbanın kesilmesini önlemiş oluyoruz.

 

 

Adım 3

Hazırladığımız terbiyeyi kaynayan suya dökelim ve karıştıralım. Ardından buğdayı ve nohudu da ekleyerek pişmeye bırakalım. Nohut ve buğday, daha önceden haşlanmış olursa çorba daha kısa sürede pişecektir.

 

 

Adım 4

Tüm malzemeler piştiğinde çorbamız da hazırlanmış oluyor. Servisi için küçük bir tavada tereyağı ve naneyi kızdırarak kaselerin üzerine dökebiliriz. Bu dokunuş, çorbaya ayrı bir lezzet katacaktır. Çorbamız hazır, afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol