Közlenmiş patlıcanın kararmaması için

Yayınlanma Tarihi: 25 Ağustos 2021
imageKözlenmiş patlıcanın kararmaması için /> ornament

Közlenmiş patlıcanı salata şeklinde kullanacaksanız kararmaması için limon, yemeklik kullanacaksanız süt damlatabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Acı biber doğramak

Acı biber doğrarken biberin parmağınıza işlememesi için, parmaklarınıza zeytinyağı sürebilirsiniz. Böylelikle ellerinizin eskisi gibi acıdan yanmadığını göreceksiniz.

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Dudaklara bal masajı

Balı sade bir şekilde dudaklarınıza sürün ve masaj yapın. Daha dolgun ve yumuşak dudaklara sahip olacaksınız.

imageMissing Alt Text
Çok hızlı mı acıkıyorsunuz?

Öğünler arasında acıktığınızda kuru erik yiyin. Kuru erik kan şekerinin düşmesini engeller. Ancak fazla abartmayın çünkü bir kuru erikte 8 kalori var.

imageMissing Alt Text
Lezzetli baharatlar

Baharatların tavada ısıtarak tüketilmesi daha keskin bir şekilde lezzet elde edilmesini sağlar. Yemeğe eklemeden önce biraz tavada çevirin. Kokusu ve dolayısıyla tadı iyice açığa çıkacaktır.

Tümünü Gör