imageMissing Alt Text

Şükran Kayaoğlu

instagram
Yazılar
Tarifler

Yemek Fotoğrafçılığında Gün Işığı Kullanımına Dair 3 İpucu

Yemek fotoğrafı çekerken amaç yemeği olduğundan daha lezzetli ve bir o kadar da gerçekçi bir şekilde fotoğraflamaktır. Ne fotoğrafı çekersek çekelim, fotoğrafta doğal bir etki oluşturmak, bakılası hatta okunası bir fotoğraf için en iyi ışık kaynağı gün ışığıdır. Gün ışığı yemek fotoğrafçılığında çok doğal bir etki oluşturmasının yanında aynı zamanda masrafsızdır da…

Bilinenin aksine en iyi fotoğraflar en pahalı kameralarla ya da son model cep telefonlarıyla çekilmez. Cihaz kalitesinin fotoğraf kalitesine katkısı büyük ancak en iyi fotoğraf, en iyi ışıkta çekilir. Öyleyse çekime evimizdeki en iyi ışığı bularak başlayalım.

O zaman ihtiyaç duyulacak şeyler bir pencere ve kenarına yerleştirilecek bir masa… İlk aşama tamamlandıktan sonra şu 3 ipucu ile gün ışığını daha doğru kullanmak mümkün hale gelir:

1. Yan Işık

Yemek fotoğrafı çekerken birçok fotoğrafçılık dalının aksine genellikle yan ışık kullanılır. Yani ışık kaynağı olarak kullanılacak pencere yan tarafta ve mümkünse sol tarafta olmalı. Çekilen her bir fotoğraf bir yazı, bir kitap gibi fotoğrafa bakan kişi tarafından okunur. Yazılar soldan sağa doğru okunduğu için, ışığı da soldan kullanmak fotoğrafı daha okunası kılar.

2. Öğle Saatlerine Dikkat

Cephe olarak çok güneş alan bir ortamda çekim yapılacaksa güneşin dik ve sert vurduğu öğle saatleri tercih edilmemelidir. Işığın daha yumuşak ve yatay geldiği öğleden önce ve öğleden sonra saatleri çekim için daha uygun olacaktır. Eğer pencere kuzey yönüne bakıyorsa gün içinde istenilen saatte çekim yapılabilir.

3. Işığı Doğru Yansıtma

Çekim yapılacak alanda pencere solda kalacak şekilde masa yerleştirdikten sonra çekimi yapılacak yemek, masa üzerinde belli bir kompozisyon çerçevesinde yerleştirilir. Soldan gelen ışık yemeğin sadece sol kısmını tam anlamıyla aydınlatacağından, yemeğin sağ tarafına yerleştirilen bir reflektör yemek üzerinde çift yönlü aydınlatma sağlayacaktır. Profesyonel bir reflektör kullanabileceği  gibi beyaz bir strafor ya da karton kullanmak da yeterli olacaktır.

Ayrıca, çekim yapılacak alanda ışık tek yönden gelmeli. Sol tarafta kalan pencerenin haricinde arkada, karşıda ya da sağ tarafta bir pencere varsa dağınık bir ışık olmaması açısından iyice perdelenmelidir.

Yemek fotoğrafçılığında  styling, açı ve kompozisyon da şüphesiz çok önemli. Ancak gün ışığı kullanarak çekilecek yemek fotoğraflarında yukarıda anlatmaya çalıştığım kurallar uygulandığı takdirde işin en önemli kısmı başarıyla tamamlanmış olur.

Çünkü kötü fotoğraf yoktur, kötü ışık vardır.

imageMissing Alt Text

Şükran Kayaoğlu

Lezzetin Fotoğrafı

Fotoğraf insanlık tarihine 1826 yılında bir güvercin yuvasının çekilmesi ile girdi. Bu çekim ise tam olarak 8 saat sürdü.

Fotoğrafçılık kimi için hobi, kimileri için hobinin ötesinde bir tutku, kimileri içinse profesyonel bir uğraş…

Fotoğraf makineleri icat edildiğinde insanların mutlu anlarını ölümsüzleştirmek, hatıralaştırmak ya da belli anları belgelemek amacıyla kullanılıyordu. Fotoğrafçı dediğimiz kişi makinesiyle her şeyi fotoğraflayabilirdi. Zamanla fotoğrafçılıkta belli uzmanlık alanları oluştu. Manzara, portre, özel gün, yemek ve ürün fotoğrafçılığı bunlardan birkaçı…

Günümüzde fotoğrafçılık başlangıç amacının çok üstünde bir hizmet sunuyor insanlığa.

İnsanlar dünyanın öbür ucunda tatil yapmak istediği bölgeyi ya da oteli fotoğraflarına bakarak karar verebildiği gibi, internet üzerinden bir ürünü ya da hediyelik eşyayı da yine fotoğrafına bakarak satın alıyor. Yemeğe gideceği restoranın sayfasında yemek görsellerini inceliyor ya da restoranda menüdeki fotoğraflarla yemek tercihini yapıp, siparişini veriyor.

Hal böyle olunca fotoğrafın kalitesi daha ciddi bir önem arz etmeye başladı.
Her fotoğraf bir kitap, bir yazı gibi okunur. Ve fotoğrafa bakan kişiye bir mesaj iletir. Bir fotoğrafa bakıldığında; fotoğraf okunabiliyor, anlamlandırılabiliyor ve mesaj alınabiliyorsa o fotoğrafın doğru yöntem ve tekniklerle çekilmiş olduğundan bahsedebiliriz.

Yemek fotoğrafçılığında ise en temel amaç yemeği göründüğünden ve hatta olduğundan daha lezzetli fotoğraflamak. Bir o kadar da sanki elini uzatıp alacakmışçasına gerçekçi bir şekilde yansıtabilmek.

Yemeği lezzetli ve gerçekçi fotoğraflamak için belli teknikleri bilmek ve çekim esnasında uygulamak gerekiyor.

Doğru ışık, açı ve kompozisyon yemek fotoğrafçılığının olmazsa olmazları.
Işık ve açı kuralları temel fotoğrafçılık bilgisine sahip kişilerin kolayca uygulayabileceği konulardan olmasına rağmen kompozisyon için bunu söylemek çok zor. Yemek fotoğrafçılığında iyi bir kompozisyon, yemek-mutfak kültürü ve bilgisi gerektiriyor.

Gıdaların mevsimleri, yemeğin türü ve türe uygun prop kullanımı, yöresel yemekler, dünya mutfakları, yemeklerin hazırlık aşamaları gibi konulara hakim olmak, yemeği stilize etmeye ve doğru kompozisyonu kurmaya olanak sağlıyor.

Fotoğrafçı her ne kadar teknik olarak profesyonel olsa da bu konulara hakim değilse bir yemek stilisti ile çalışması gerekir. Yoksa  kebabın yanında ketçap ya da makaronun yanında ince belli bardakta çay görebilirsiniz ?

Bundan böyle yeni katıldığım Bizimtarifler internet sayfasındaki köşemde yemek fotoğrafçılığına dair yazılarımı sizlerle paylaşacağım…

Teşekkürler!

imageMissing Alt Text

Şükran Kayaoğlu