Vanilyalı Dondurmanın Tarihi

Bizim Tarifler
7 Eylül 2021

Vanilyalı Dondurmanın Tarihi ornament
7 Eylül 2021

Vanilya ilk zamanlarda özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da dondurmaları tatlandırmak için sıklıkla kullanılırdı. Vanilyalı dondurma, tıpkı tüm diğer dondurmalar gibi, krema, şeker ve vanilyadan oluşturulan bir karışımın buz kaplarına konup soğutulmasıyla yaratılmıştı.

Dondurmayı tatlandırmak için seçilen vanilya türü, bölgelere ve göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Kuzey Amerika ve Avrupa’da tüketiciler baskın tatlardan hoşlanırken, İrlanda’da biraz daha anason aromalı bir tat tercih ediliyor. Vanilyalı dondurma hazırlanırken yumuşak bir kıvam elde etmek için buz kalıbındaki karışımın ara ara karıştırılarak buz kabına geri konması ve katılaştırmaya devam edilmesi gerekiyor.

Vanilyalı dondurmalar genelde hazırlanırken kullanılan aroma tipine göre sınıflandırılır. Eğer doğal vanilya özü kullanılırsa, ürün “vanilyalı dondurma” olarak adlandırılır. Doğal öz kullanılmazsa “vanilya aromalı dondurma” olarak isimlendirilir. Yok, yapay vanilin kullanılıyorsa, ürün “yapay aromalı vanilyalı dondurma” olarak etiketlenir.