imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

instagram
Yazılar
Tarifler

Yataktaki sarı lekeler nasıl geçer?

Yataklardaki sarı lekelerin düşmanı bulaşık makinesi parlatıcısı ve sirke. Birkaç dakika beklettikten sonra temiz bir sünger ile ovun.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Bembeyaz tül perdelerin sırrı

Tül perdelerinizin bembeyaz olmasını arzu ediyorsanız yıkarken deterjan gözüne 2 kaşık toz şeker eklemeyi deneyin. Bembeyaz ve pırıl pırıl olduklarını göreceksiniz.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Yenilebilir Kozmetik: Ev Yapımı Yumurtalı Maskeler

Sık gözeneklerin ve aydınlık bir cildin sırrı yumurta! Ev yapımı yumurtalı maskeler cildinizin tonunu ve dokusunu iyileştirmekle kalmaz, çok daha aydınlık ve parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Yumurta yüksek protein içerir. Bu sayede cildinizin ihtiyaç duyduğu proteini de sağlar.

Yumurtanın beyaz cildinizi sıkılaştırıp fazla yağı emerken, yumurtanın sarısı ise cildinizi nemlendirir. Üstelik içerdiği kolajen miktarıyla cildinizdeki çizgilerin iyileşmesine de yardımcı olur. Evde yalnızca birkaç malzemeyle basitçe hazırlayabileceğiniz yumurtalı ev yapımı maske tariflerini sizler için hazırladık.

Yumurtalı Maske Tarifleri

Ballı yumurtalı maske

 1 yumurtanın beyazını, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon suyuyla karıştırın. Tüm malzemeleri bir kasenin içinde iyice çırpıp göz çevreniz hariç yüzünüze sürün. Dilerseniz dekolte bölgenize de sürebilirsiniz. Maskeyi 15 dakika beklettikten sonra cildinizi bol su ile durulayın.

Yumurtalı karbonatlı maske

1 adet yumurta akını 1 çay kaşığı karbonat ile birlikte bir kasede güzelce karıştırın. İyice yıkayıp temizlediğiniz cildinize göz ve dudak çevresi hariç karışımı iyice yedirin. 10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Bu tarifle maskeyi haftada bir düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Cilt tonu eşitliğinizi sağlayarak siyah noktalardan yüzünüzü arındıracaktır.

Zerdeçallı yumurta maskesi1 tatlı kaşığı portakal suyu

1 tatlı kaşığı portakal suyu, 1 adet yumurta akı, yarım çay kaşığı toz ya da 1 çay kaşığı maden suyu ile karıştırıp seyreltin. Hazırladığınız bu maskeyi temiz cildinize parmak uçlarınız yardımıyla iyice yedirin. Kuruması için 15 dakika bekleyin, ardından ılık suyla durulayın.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Tertemiz aspiratör filtresi

Aspiratörün filtresini büyük bir fırın tepsisine yerleştirip üzerine toz çamaşır deterjanı ve karbonat serpip kaynar su dökerek temizleyin.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Ölsün mikroplar

Çamaşır makinenizin durulama bölümüne beyaz sirke eklerseniz çamaşırlarınızın mikrobunu kıracaktır.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Dünyanın En Eski Mutfağı: Mezopotamya

Mezopotamya, güneybatı Asya’da, Dicle ve Fırat nehirleri arasında, özel iklimi ve coğrafyası sebebiyle insan uygarlığının başlangıcına ev sahipliği yapan oldukça önemli bölge. Tarih boyunca zaman kavramı, matematik, tekerlek, yelkenli tekneler, haritalar ve yazı dahil olmak üzere dünyayı değiştiren birçok önemli buluşa da ev sahipliği yaptı.

Bereketli Topraklar: Mezopotamya Nerededir?

Mezopotamya, şu anda Orta Doğu olarak bilinen, güneybatı Asya’nın bazı kısımlarını ve doğu Akdeniz çevresindeki toprakları içeren bölgede yer alır. Bu bölge, dünyadaki bilinen en eski insan uygarlıklarından bazılarında ortaya çıkan yeniliklerin sayısı nedeniyle “Medeniyetin Beşiği” olarak da bilinir.

“Mezopotamya” kelimesi, eski çağlardan kalma “arasında, ortasında” anlamına gelen “meso” ve nehir anlamına gelen “potamos” kelimelerinden oluşmuştur. Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki verimli vadilerde yer alan bölge, günümüzde Irak, Kuveyt, Türkiye ve Suriye’ye ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın İlk Mutfağı

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış ve 2 önemli nehrin arasına kurulmuş bu bereketli coğrafya, elbette ki oldukça zengin bir yemek kültürüne de sahip.

Tahılardan değişik bitkilere, hurmadan elma, armut, incire, soğan ve kök bitkilerinden mantarlara ve elbette ki baharatlara kadar oldukça geniş bir mahsül skalasını üretmeye elverişliydi toprak. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, kümes hayvanları ve av hayvanlarının yanı sıra deniz ve tatlı su balıkları; kaplumbağalar, kabuklu hayvanlar ve hatta çekirgeler de tüketilen etler arasındaydı. Bununla birlikte süt, tereyağı, bitkisel yağlar (susamyağı ve zeytinyağı), arı balı, değişik ağaç şıraları yemekleri tatlandırmak için kullanılırdı. Bütün bu yerli besinler o kadar çok çeşitliydi ki, bilinen kadarıyla, Mezopotamyalılar, İÖ 3000’li yılların öncesinden başlayarak geniş bir coğrafi alanda çok yoğun ticaret yapmalarına rağmen, dışarıdan gıda almaya hiç gerek duymamışlar. Hep kendi ürünleriyle yetinmişler.

Mezopotamya Baharatları

Ne yazık ki bu zengin malzeme imkanıyla pişirilen lezzetli yemek tariflerinden bugün elimize ulaşan oldukça az sayıda ve belirsiz tarif bulunuyor. Bunların en eskisi İÖ 2000 yılının başlarına ait. İsmi Akadcada Mersu, Sümercede Randa kökü itibariyle “yoğurma”, “karıştırma” anlamına geliyor. Tarifte kullanılan malzemeler: Un; una ara ara katılacak su, süt ya da bira, ama daha çok sıvı yağ ya da kimi kez “tereyağı”; içi için bol miktarda hurma ya da diğer kuru meyveler (üzüm, incir, elma) ve çamfıstığı gibi malzemeler. Ayrıca, en az dört tane baharat yer alıyor: Çörekotu, kimyon, kişniş ve en son olarak da sarımsak! Bu karışım fırında piştikten sonra “ekmek” adını alıyordu.

Mezopotamya mutfağı birkaç önemli detay dışında temelde Mısır mutfağınınkine benziyor. Her ikisinde de beslenmenin temelini tahıllar oluşturuyor. Ekmek yapmak için un, arpa, akdarı, gernik, hatta nohut unu kullanılabiliyor. Una yağ ve tatlandırıcıların yanı sıra meyve veya fındık fıstık katılabiliyor. Yassı bir şekil verilmiş ekmek hamuru kızgın bir yüzeyde ya da bir tür tandır olan tannur’un iç yüzeyinde pişiriliyor.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Camları parlatmak için

Camınızı çamaşır yumuşatıcısıyla silmeyi denediniz mi? Bu işlem sayesinde eskisine oranla çok daha parlak olduğunu göreceksiniz.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Keskin rondo bıçakları için

Yumurta kabuklarını oda sıcaklığında suyla beraber rondonun içine atıp çalıştırın. Bu işlem rondonuzun bıçaklarını keskinleştirecektir.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Bayatlamayan dondurmalar

Eğer dondurmalarınızı kilitli buzdolabı poşetine koyarsanız, çok daha uzun süreli olarak saklayabilirsiniz.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Yumuşak kıvamlı kahvenin sırrı

Suyu, şekeri ve kahveyi, cezvenizi ocağa koymadan önce yarım dakika kadar iyice karıştırırsanız kahveniz daha yumuşak kıvamlı ve lezzetli olacaktır.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Kahvenin köpüklü olması için

Türk kahvesi hazırladığınız suyun soğuk olmasına dikkat edin. Böylece kahveniz bol köpüklü olacaktır.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler

Çayın haşlanmaması için

Çaydanlığın demliğine çok ısı gitmemesi için ocağın altını tamamen kısın. Su kaynasın ama fokurdamasın. Böylece demlikteki çayın da haşlanmasını önlemiş olursunuz.

imageMissing Alt Text

Bizim Tarifler