Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Yazılar
Tarifler

Keçeli kalem lekeleri için

Keçeli kalem lekelerini çıkarmak için yüzeyi hafifçe diş macunu ile hafifçe ovun. Lekenin kolayca yok olduğunu göreceksiniz.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Ayakkabı kokularına son

Kötü kokan ayakkabıların içine bir miktar karbonat serpip bekletirseniz, kokuların kaybolduğunu göreceksiniz.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Limonla kötü kokulara son

Kötü ve pis kokan çöp tenekenize yarım limonu koyduğunuzda bütün kötü kokuların kaybolduğunu göreceksiniz.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Eskiyen diş fırçaları

Eskiyen diş fırçalarınızı kaynar suda durulayıp dar yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Sert kıllarıyla ulaşmanın en zor olduğu kirleri bile kolayca aldığını göreceksiniz.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Temizleme süngerini temizlemek için

Mikrodalgada yüksek bir ayarda bir ya da iki dakika ısıtırsanız, temizleme süngerinizin üzerindeki tüm bakteriler ölür ve süngeriniz tertemiz olur.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Doğal temizlik ürünü

Dört yemek kaşığı kabartma tozu ve bir litre ılık su ile karıştırıp doğal yüzey temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Vanilyalı Dondurmanın Tarihi

Vanilya ilk zamanlarda özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da dondurmaları tatlandırmak için sıklıkla kullanılırdı. Vanilyalı dondurma, tıpkı tüm diğer dondurmalar gibi, krema, şeker ve vanilyadan oluşturulan bir karışımın buz kaplarına konup soğutulmasıyla yaratılmıştı.

Dondurmayı tatlandırmak için seçilen vanilya türü, bölgelere ve göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Kuzey Amerika ve Avrupa’da tüketiciler baskın tatlardan hoşlanırken, İrlanda’da biraz daha anason aromalı bir tat tercih ediliyor. Vanilyalı dondurma hazırlanırken yumuşak bir kıvam elde etmek için buz kalıbındaki karışımın ara ara karıştırılarak buz kabına geri konması ve katılaştırmaya devam edilmesi gerekiyor.

Vanilyalı dondurmalar genelde hazırlanırken kullanılan aroma tipine göre sınıflandırılır. Eğer doğal vanilya özü kullanılırsa, ürün “vanilyalı dondurma” olarak adlandırılır. Doğal öz kullanılmazsa “vanilya aromalı dondurma” olarak isimlendirilir. Yok, yapay vanilin kullanılıyorsa, ürün “yapay aromalı vanilyalı dondurma” olarak etiketlenir.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Kolay kivi soymak için

Bir tatlı kaşığını uçlarını kestiğiniz kivinin içine daldırıp çevirirseniz kivinin kolaylıkla soyulduğunu göreceksiniz.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Domates kurutmak için

Domates kurusu elde etmek için ince ince dilimlediğiniz domatesleri kaya tuzu serpiştirip fırınlayabilirsiniz.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Dolgun dudaklar için

Nane yağı dudaklara sürüldüğünde yanma hissiyle beraber dolgunluk da getirir. Dolgun dudaklar için dudağınıza bir miktar nane yağı sürebilirsiniz.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Et kokusunu gidermek için

Tencereye birkaç defne yaprağı ve bir adet karanfil ekleyin. Et yemeğinizin lezzetine lezzet katacak ve mutfağınızda daha az koku yayılmasını sağlayacaktır.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Muhallebinin pürüzsüz olması için

Toz şeker yerine pudra şekeri kullanın. Böylelikle muhallebi hem daha iyi kıvam alacak, hem de çok daha lezzetli olacaktır.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Fırın yemeklerinde kaşar

Kaşar peynirin fırın yemeklerinde lif lif uzaması için, peyniri rendenin büyük delikli tarafıyla rendeleyin.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Vitaminli fasulyeler

Fasulyeyi önce haşlayıp, daha sonra kılçıklarını ayıklayın. Böylece vitamini kaybolmayacaktır.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Kızartmalar için yağ seçimi

Kızartma yaparken mısır özü, ayçiçeği ya da fındık yağı kullanın. Zeytinyağı çabuk yanacağından kızartma için sağlıklı değildir.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Yemek süresini kısaltma

Yemek pişirirken tencerenin kapağını kapalı tutun. Bu sayede tencere içindeki buhar kaybolmaz ve yemeğin pişme süresi kısalır.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Paslı yüzeylere çözüm

Bir bütün soğanı ikiye bölerek yarısının üzerine pudra şekeri döküp tüm paslı yüzeyleri temizleyebilirsiniz. Önceki haline oranla tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Ciğer için püf nokta

Ciğeri pişirmeden önce yarım saat kadar sütün içinde bekletirseniz, pişirdikten sonra tadına doyamayacaksınız.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Kuru baklagilleri korumak için

Kuru baklagilleri saklarken böcek oluşmasını önlemek için kavanoz ya da kutunun içine iki ya da üç diş sarımsak koyun. Bozulmalarını ve böceklenmelerini önleyecektir.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Bu Yiyeceklere Dikkat! İşte Metabolizmayı Yavaşlatan Yiyecekler

İstediğimiz kiloya ulaşabilmek ve onu korumak için diyet ve spordan çok daha büyük önem taşıyan bir etken var: Metabolizma hızımız… Metabolizmamız ne kadar hızlı olursa o kadar kolay kilo verir, ne kadar yavaş olursa da o kadar hızlı kilo alırız. O sebeple metabolizmamızı hızlandırmanın yollarını keşfetmeli ve uygulamalıyız.

Bu yazımızda metabolizma hızlandıran yiyecekleri sizlerle detaylıca paylaşmıştık. Şimdi de mutfağımıza sokmadan önce iki kere düşünmemiz gereken, metabolizma hızımızı yavaşlatan, vücudumuzu yıpratan ve kendimizi yorgun hissetmemize yol açan yiyeceklerden ve etkenlerden bahsedelim.

Diyet ürünleri

Yaptığımız düşük proteinli diyetler, Omega 6 yağları, tahıllar gibi çok sayıda sağlık dostu ürünler içerir. Ancak bu diyetler metabolizmayı yavaşlatma riski de taşır. Bu sebeple bu tip diyetleri uzman bir diyetisyenle birlikte yapmak hem bedensel sağlığınız hem de metabolizmanız açısından hayati önem taşır.

Metabolizma yaş aldıkça yavaşlar

Yaşlandıkça vücudumuzun kalori yakma hızı da giderek yavaşlar. Bu sebeple ilerleyen yaşlarda kilo almamız hızlanırken kilo vermemiz de zorlaşır. Geçmişteki yeme alışkanlıklarımızı sürdürsek dahi daha ağır bir vücut yapısına ve daha fazla kiloya sahip olabiliriz.

Buğday – Glüten intoleransı

Metabolizmanın yavaşlamasının nedenlerinden biri de buğdaya karşı intoleransımız olmasıdır. Besin intoleransı aslında vücudumuzun birtakım maddelere karşı geliştirdiği doğal tepkilerdir. Bu maddeler metabolizma hızımızı yavaşlatır, üstelik çok daha farklı ve istenmeyen reaksiyonlara da yol açar.

Laktoz intoleransı

Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz ve casein isimli protein de aynı şekilde bazılarımızın bünyesinin tepki verdiği maddelerden biridir. Süte ve süt ürünlerine karşı duyarlılık çok yaygın görülür. Gaz ve bağırsak sorunlarına neden olur ve metabolizma dengesini bozarak kilo alımını hızlandırır.

Daha az şeker

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir yetişkinin günlük tüketmesi gereken maksimum şeker miktarı 25-36 gram. Şeker her bünyenin ihtiyaç duyduğu bir besindir. Ancak rafine şeker yerine doğal şekerle bu ihtiyaç kolaylıkla telafi edilebilir. Vücudunuz şekere ihtiyaç duyduğunda bir porsiyon meyve yiyerek sadece şeker değil, aynı zamanda antioksidan, vitamin ve lif ihtiyacımızı da karşılamış oluruz. Böylelikle metabolizmamızı da yavaşlatmaz, aksine hızlandırırız.

Beyaz pirinç & beyaz ekmek

Sandığımızın aksine, karbonhidratların tamamı zararlı değil. Kaliteli karbonhidrat alımında bir sakınca yok, ancak işlendiğinde tüm vitamin ve mineralleri kaybeden beyaz un ve pirinç gibi gıdaların metabolizmamız üzerinde yavaşlatıcı etkisi vardır.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Lezzetli baharatlar

Baharatların tavada ısıtarak tüketilmesi daha keskin bir şekilde lezzet elde edilmesini sağlar. Yemeğe eklemeden önce biraz tavada çevirin. Kokusu ve dolayısıyla tadı iyice açığa çıkacaktır.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Çikolata Nasıl İcat Edildi? Çikolatanın Bulunuşu

Belki inanmayacaksınız ama, çikolatanın bulunuşu bugünden tamı tamına 4000 yıl öncesine dayanıyor. Kaynaklara göre çikolata ilk kez Meksika topraklarında kullanılıyor. Ama tahmin edin ne olarak? İçecek olarak! Yanlış duymadınız, çikolata ilk bulunduğunda bir yiyecek değil, içecek olarak tüketildi.

Peki ilk çikolata nasıl üretildi? Meksika’nın milattan önceki 1900’lü yıllarda yaşayan kabileleri, Orta Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarına ilk kakao tohumlarını ekti. Daha sonra kakaoyu fermente ettiler ve macun haline getirdiler. Böylelikle üretilen ilk çikolata bugün alışık olduğumuzdan çok farklı olarak sıvı ve acı bir içecek halinde ilk tüketicileriyle buluştu. Bu fermante edilmiş kakaoyu su, bal, vanilya ve acı biber gibi baharatlarla karıştırıp değişik denemeler yaptılar.

O dönem Meksika topraklarının ev sahipleri olan Aztekler ve Mayalar bu keşfettikleri koyu renkli içeceğin kişileri mutlu eden sihirli bir yapısı olduğuna inandılar. Yani bugün bilim insanları sayesinde bildiğimiz, çikolatanın serotonin hormonu salgılatma gücüne birtakım mistik anlamlar yüklediler. Bugün çikolata hala bizleri mutlu eden yiyeceklerin başında geliyor… 

Hatta Mayalar bir adım ileri giderek kendilerine bir kakao tanrısı ilan ettiler ve huzura, mutluluğa kavuşmak için ona tapındılar. Tahmin edeceğiniz üzere bahsi geçen dönemde çikolata çok değerli bir içecekti. Her zaman, herkese sunulmazdı ve büyük bir ayrıcalıktı. Yalnızca kutsal törenlerde, seremonilerde, krallar, soylular, askerler ve din adamları tarafından tüketiliyordu.

Peki çikolatanın tadı Meksika sınırlarını nasıl aştı? Meksika’yı işgal eden denizci, İspanyol bir kaşif Hernan Cortes sayesinde! Cortes çikolatayı da Amerika’dan Avrupa’ya taşıyan ilk kişi oluyor. Bugün çikolatayla yaşadığımız Señor Cortez’e borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz…

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Soğanın lezzetli hali

Soğanı rendelemek yerine bıçak ile kesmeyi deneyin. Dilimlenmiş soğan, rendelenmiş soğandan çok daha lezzetli olacaktır.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler

Yemeğin taşmaması için

Yemeğin taşmasını önlemek için üzerine tahta bir kaşık koyun. Böylelikle taşmayacak ve ocağınızı batırmayacaktır.

Missing Alt Text

Bizim Tarifler