bizimtarifler

Vegan Beslenmenin Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2021
imageVegan Beslenmenin Faydaları /> ornament

Vegan beslenme nedir? Nasıl uygulanır? Vegan beslenmenin vücudumuza faydaları nelerdir? Veganlık günden güne daha fazla kişinin benimsediği bir yaşam tarzı haline geldi. Bu da anlamına ve uygulama yöntemlerine dair git gide büyüyen bir merak uyandırıyor. Bu yazımızda bu merak unsurlarını yanıtlamaya çalışacağız.

Vegan Beslenme Nedir?

Vegan beslenme, veganizm, en basit tanımıyla hayvan kaynaklı ve hayvan kullanımı yoluyla elde edilen ürünleri kullanmayı reddetmeye deniyor. Veganlar yalnızca hayvan eti ya da hayvansal ürün kullanımına değil, hayvanlar üzerinde deney yapan markalara, hayvan ürünlerinden üretilen kozmetik, temizlik, tekstil ürünlerini kullanmaya da karşı çıkıyorlar. Yani veganlığı bir tüketim tarzından ziyade, bir yaşam felsefesi, bir kültür olarak da benimsiyorlar. İpek, koyun yünü, hayvan kürkü gibi tekstil ürünlerinden uzak durup pamuk ve keten gibi bitkisel ürünlere yöneliyorlar.

Vegan beslenmenin faydaları nelerdir?

Vegan beslenme, diğer beslenme yöntemlerine oranla hayvansal proteinden ziyade sebze ve meyve içerir. Bu sebeple vegan beslenen bireyler daha vitamin, mineral ve lif ağırlıklı beslenmiş olurlar. Bu da bağırsak kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

Tam tahıl, soya ve kabuklu yemiş gibi ürünleri de daha fazla tükettiklerinden kalp sağlıkları korunur.

Et ve peynir gibi ürünler yüksek oranda doymuş yağ içerir. Bunları kullanmıyor olmaları onların diyet kolesterolünü ve kan basıncını düşürür.

Veganların tükettikleri gıdaların kalorileri düşük olduğu için aşırı kilo alımını ve obeziteyi önler. Bu da aşırı kilodan kaynaklı kalp ve damar hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.