Dünyanın Çeşitli Ülkelerinden 10 Peynir Türü

Peynir hepimizin olmazsa olmaz besinlerinden bir tanesi! Sofralarımızın olmazsa olmazı. Dünyanın dört bir tarafında farklı tekniklerle üretilir ve farklı kıvamlarda değişik lezzetler elde edilir. Biz de, sizin için Dünya peynirlerini bir araya getirdik ve birbirinden lezzetli peynirlerin arasından seçim yapmayı size bıraktık!  

EDAM PEYNİRİ

Hollanda kökenli bir yarı-sert bir peyniridir. Adını Hollanda'nın kuzeyindeki Edam kasabasından alır. Çoğunlukla tekerlek şeklinde, üstü kırmızı balmumu ile kaplı olarak satılır. Kullanılmadan önce üzerindeki bu kırmızı tabakanın soyulması gerekir. Özellikle patatesli yemeklerin üzerine rendelenir. Eritilerek sos olarak sabah kahvaltılarında da kullanılabilir.    

MASCARPONE PEYNİRİ

Mascarpone peyniri, yumuşak özel kıvamı ve tatlıya yakın lezzeti ile genellikle tatlılara eklenerek tüketilir. Çok sevdiğimiz tatlıların başında gelen tiramisunun ana malzemelerinden biridir. İtaya'da yapılan orijinal tiramisunun içine labne yerine sadece mascarpone peyniri konur. Tiramisu dışında kurabiyeli veya vişneli cheesecake'lerde de kullanılır.
 

CAMEMBERT PEYNİRİ

Camembert, küflü bir peynir türüdür. İsmini Fransa'nın Orne şehrindeki Camembert kasabasından alır. Bu kasabada 18. yüzyılın sonlarından itibaren üretilmeye başlamış. Bu peyniri kahvaltılarınızda çiğ olarak veya hafif kızartarak tüketebileceğiniz gibi, üzerine reçel veya bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.    

FETA PEYNİRİ

Feta, genelde Doğu Akdeniz bölgesinde, özellikle Yunanistan'da yapılan bir tür beyaz salamura peynirdir. Koyun ve keçi sütünden üretilir.  Yunan salatalarının üzerine konur ve kahvaltılarda da tüketilir. Saf zeytinyağı ve taze kekikle dayanılmaz bir lezzet sunar.      

İSLİ PEYNİR

İsli Çerkez Peyniri olarak da bilinir ve isminden de anlaşılacağı üzere, Çerkezler tarafından üretilir. Düzce ve Adapazarı gibi şehirlerde inek veya koyun sütü ile üretilen yöresel bir peynir türüdür. Kahvaltı sofralarında, tereyağında kızartılarak veya yumurtalara katılarak tüketilir.      

EMMENTAL PEYNİRİ

Adını ilk kez üretildiği İsviçre'nin Emme Vadisi'nden alır. İsviçre ve Fransa'da oldukça sık kullanılan bir peynir türüdür. İnek sütünden üretilen Emmental Peyniri, oldukça lezzetli ve aromatik bir tada sahiptir. Atıştırmalık iştah açıcı olarak,  ve fondüler için eritilerek sıkça kullanılır.      

RİCOTTA PEYNİRİ

Peynir altı suyundan elde edilen bir İtalyan peyniridir. Özellikle Kuzey İtalya ve çevresinde tüketilir. Birkaç kez pişirilerek elde edildiği için Latince "yeniden pişirilmiş" anlamına gelen ricotta ismini taşır.  Kıvam olarak benzese de lor gibi acı ve tatsız değildir. Özellikle ekmeğe ya da grissinilere sürülüp yenilir.      

TOFU PEYNİRİ

Vegan bir peynir türü olan Tofu, haşlanmış soya fasulyesinden elde edilir. Tavada direkt olarak kızartılarak yenilebilir. Karabiber ve zeytinyağı oldukça yakışır. Çeşitli baharatlar ve yağlarla birlikte blenderdan geçirilerek oldukça lezzetli bir karışım elde edilebilir.      

GOUDA PEYNİRİ

Gouda peyniri  ısındıkça uzayan, sandviç ve pizzalarda kullanılan bir peynir türüdür. Hollanda'da üretilen geleneksel, kremsi ve hafif sertlikte bir peynirdir.      

MOZZARELLA PEYNİRİ

Türkiye'de sıkça kullanılan dil peynirine benzeyen bir İtalyan peyniridir. Dünyaca tanınan peynir türüdür. Genellikle dilimlenmiş olarak servis edilir. "Mozzare" kelimesi, İtalyancada "kesmek" anlamına gelir. Domates ve fesleğenle çok yakışır. Yemeklerin üzerinde eritilmiş olarak da sıkça kullanılır.  

Afiyet Olsun