bizimtarifler

Haydari Meze

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

20 dk.

Zorluk

Kolay

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Yoğurt (100 Gram)
  • Labne (100 Gram)
  • Süzme Yoğurt (300 Gram)
  • Nane (2 Çorba Kaşığı)
  • Sarımsak (2 Diş)
  • Tereyağı (50 Gram)

Haydari Meze Tarifi

Mezeler; tatları, çeşitleri ve besleyicilikleri ile bir yandan damağımızı şenlendirirken bir yandan da sofralarımıza lezzet katar. Evlerimizde kendi mezelerimizi kolaylıkla hazırlamamız mümkündür. Bu haydari meze tarifi de sofralarımıza zenginlik katacak oldukça basit bir tariftir. 

Hazırlanışı:

Adım 1
50 gr. tereyağını tavaya alıp ocağa koyuyoruz. Tereyağı erirken önceden ince ince doğradığımız iki diş sarımsağı ekliyoruz.

 

 

Adım 2
Tereyağını yakmadan sarımsağın çiğ kokusunu çıkarmak için bir süre pişiriyoruz. Sonra iki çorba kaşığı naneyi de ekliyoruz ve sarımsakla birlikte sıcağa maruz bırakıyoruz. Bütün bu işlemleri yaparken tereyağının yanmamasına çok dikkat etmemiz gerekir.

 

 

 

 

Adım 3
Kavurduğumuz tereyağlı, sarımsaklı ve naneli karışımın ilk sıcağı çıktıktan sonra bu karışımı derin bir kâsenin içine almış olduğumuz süzme yoğurdunun üzerine döküyoruz. 

 

 

Adım 4
100 gr. labne ve 100 gr. normal yoğurdu da bu karışıma ekliyoruz ve üzerine damak tadımıza göre bir tutam tuz ekleyerek tekrar karıştııyoruz. 

 

 

Adım 5
Bütün malzemeleri birleştirdikten sonra birkaç dakika çatalla çırparak malzemelerin lezzetlerinin birbirine geçmesini sağlaıyoruz. Bu aşamadan sonra mezemiz hazır olacaktır. Hazırladığımız mezemizi birkaç saat buzdolabında beklettikten sonra afiyetle tüketebiliriz.

Bu meze tarifinde klasik haydari meze yapımı dışına çıkarak labne kullanmamızın nedeni, labnenin hem mezeyi daha pürüzsüz bir hale getirmesi hem de mezeye lezzet açısından yeni bir tat katmasıdır.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol